Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung MS23K3513AK/EU
Microwave
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MS23K3513AK/EU
- Capacity (Usable Litres) - 23
- Power Output - 800 W
- Triple Distribution System
- Auto Cook
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 275 x 489 x 374

| Type | Microwave |
| Brand | Samsung |
| Model | MS23K3513AK/EU |
| EAN: | 8806088219707 |
| Triple Distribution System - With heat distributed from three points, everything cooks nice and evenly | |
| Auto Cook - A choice of pre-programmed options for the most frequently cooked dishes | |
| Eco Mode - When you're not cooking, the power to maintain essential functions is minimal | |
| Ceramic Enamel Interior - Grease and oil is easy to clean with a quick wipe, then youre good to go | |
| Quick Defrost - Choose from 5 popular food types to quickly calculate the defrosting time |
| Product type | Solo microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 23 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 800 W |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Number of power levels | 6 |
| Door open type | Pull-out |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 288 mm |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Child lock | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Buzzer off | Yes |
| Internal coating | Ceramic enamel |
| Keep warm function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Connected load | 1150 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 489 mm |
| Depth | 374 mm |
| Height | 275 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 330 x 324 x 211 mm |
| Weight | 12 kg |
| User guide | Yes |
| Package width | 552 mm |
| Package depth | 423 mm |
| Package height | 326 mm |
| Package weight | 13.5 kg |
Quick Defrost
The Quick Defrost function defrosts food rapidly and evenly. Its automatic defrost algorithm calculates the correct defrosting time for 5 common food types, so it takes much less time to prepare ingredients.
Ceramic Enamel Interior
The durable Ceramic Enamel Interior is easy to keep clean and scratch-free. Its smooth surface can be cleaned without scrubbing and wont discolor over time. Its also highly rust and scratch-resistant, so it lasts longer.
Local Recipe
Satisfy your cravings for a taste of traditional home cooking using a wide variety of pre-programmed local recipes. You can create any of the dishes with the simple touch of a button, saving time on preparing meals.
ECO Mode
ECO Mode significantly reduces energy consumption with the industrys lowest standby power. When youre not cooking, the power used to maintain essential functions is minimal, saving you money on electricity bills.
Deodorisation
The Deodorisation setting forces air out of the interior cavity, so that any lingering odours are quickly dissipated. By eliminating the smell of each dish immediately your food will always taste fresh and delicious.
Loading
You've added an item to your basket.