Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MTM48120EB
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MTM48120EB
- Net Capacity - Fridge 96 Litres/Freezer 28 Litres
- E Energy saving
- Low Noise
- Mechanical control
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1170 x 475 x 487
E
Energy
Rating
This Fridgemaster fridge freezer keeps your groceries crunchier for longer. It’ll hold up to 6 bags of fresh and frozen food, giving you plenty of space to stock up on your favourites. If you’re tired of rooting around for the fresh strawberries, the salad crisper drawer will be a life saver. It’s the perfect place to store all your fruit and veg as you can keep everything in one place – just grab and go. And because it has LED lighting inside, you’ll easily find what you’re looking for when you help yourself to a midnight snack. This model will need defrosting by hand every now and then to keep everything in tip-top shape
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MTM48120EB |
| EAN: | 5055784701778 |
| E Energy saving | |
| Low Noise | |
| Mechanical control | |
| Interior LED light for Fridge compartment | |
| Four star freezer design | |
| Reversible door | |
| Adjustable leg |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 120° |
| Control type | Rotary |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 124 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 96 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 2 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 28 L |
| Freezing capacity | 2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Ice cube tray | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 40 mm |
| Cord length | 1.7 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 163 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 475 mm |
| Depth | 487 mm |
| Height | 1170 mm |
| Weight | 28 kg |
| Width with door open | 785 mm |
| Net depth without door | 487 mm |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Package width | 495 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 1220 mm |
| Package weight | 31 kg |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Static Fridge Freezer
Brand
Fridgemaster
Model
MTM48120EB
Price
£199.00
Rating
4.8
Ean
5055784701778
DESIGN
Appliance placement
Freestanding
Control type
Rotary
Door hinge
Right
Door opening angle
120°
Product colour
Black
Recessed handle(s)
Yes
Reversible doors
Yes
PERFORMANCE
Certification
CE, UKCA
Climate class
N-ST
Noise emission class
C
Noise level
36 dB
Total net capacity
124 L
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
220-240 V
Annual energy consumption
163 kWh
Energy efficiency class
E
Energy efficiency scale
A to G
ERGONOMICS
Adjustable feet
Yes
Cord length
1.7 m
Feet adjustment
40 mm
TECHNICAL DETAILS
Compliance certificates
CE, UKCA
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
487 mm
Height
1170 mm
Net depth without door
487 mm
Weight
28 kg
Width
475 mm
Width with door open
785 mm
FRIDGE
Egg balcony
Yes
Fridge door balconies
2
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
96 L
Fridge number of shelves/baskets
3
Lamp type
LED
Number of egg balconies
1
Number of vegetable drawers
1
FREEZER
Freezer net capacity
28 L
Freezer number of shelves/baskets
1
Freezer position
Top-placed
Freezing capacity
2 kg/24h
Ice cube tray
Yes
Star rating
4*
Storage time during power failure
9 h
PACKAGING DATA
Package depth
515 mm
Package height
1220 mm
Package weight
31 kg
Package width
495 mm

Loading
You've added an item to your basket.