Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
NEC520BK
Cordless Vacuum Cleaner, Purple
£119.99
£125.99 with delivery
Service that goes further
- Product code: NEC520BK
- Bin Capacity (Litres) - 0.6
- Battery Life - 50 min
- Weight - 1.5 kg
- 50 minute run time
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 335 x 1260 x 285
| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
| Brand | |
| Model | NEC520BK |
| EAN: | 6956079732660 |
| 50 minute run time | |
| LED lights for easy cleaning | |
| 2 in 1 from cordless vacuum to handheld | |
| Anti tangle brush head | |
| Lightweight |
| Maximum input power | 200 W |
| Annual energy consumption | 1 kWh |
| Suction power | 1246 AW |
| Runtime | 50 min |
| Charging time | 6 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery capacity | 2000 Ah |
| Operating time | 50 min |
| Cleaning type | Dry |
| Dust container type | Bagless |
| Dust capacity | 0.6 L |
| Product colour | Black, Purple |
| Tube type | Fixed |
| Cordless | Yes |
| Dust bag capacity | 0.6 L |
| Filter | HEPA |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Dirt separating method | Cyclonic/filtering |
| Proper use | Home |
| Cleaning surfaces | Bare floor, Carpet, Hard floor, Mattress, Mirror, Soft floor, Stair steps, Tile, Upholstery, Vinyl, Window, Wooden floor |
| Noise level | 82 dB |
| Air filtration stages quantity | 5 |
| Floor surfaces supported | Carpet, Hard floor, Laminate, Linoleum, Parquet, Tiles, Vinyl, Wood |
| Operating radius | 0 m |
| Brand-specific features | 0 |
| Rechargeable | Yes |
| Dust container full indicator | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Cord storage | Yes |
| Control type | Buttons |
| Recharge indicator | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 1.6 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 42 g |
| Width | 1260 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 335 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Package width | 672 mm |
| Package depth | 292 mm |
| Package height | 148 mm |
| Package weight | 2.5 kg |
| Crevice tool | Yes |
| Filter type | HEPA |
| Maximum area covered | 0 mē |
| Cable length | 1.5 m |
| Output power | 200 W |
| Power cable length | 1.5 m |
| Input voltage | 25.5 V |
| Net weight | 1.5 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 1260 x 257 x 255 mm |
| Battery type | Lithium |
| Battery life (max) | 0.8 h |
| Package dimensions (WxDxH) | 672 x 292 x 148 mm |
| Battery recharge time | 6 h |
| Battery low indication | Yes |
| Package weight | 2500 kg |
| Filtration system | Yes |
| Filtering description | 5 stage filtering system |
| Colour | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Additional accessories | Yes |
| Nozzle | Yes |
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Tue 2nd Jun
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.