Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
NERE20PLUSBK
Robot Vacuum Cleaner, Purple
£449.99
Free Delivery
Service that goes further
- Product code: NERE20PLUSBK
- Bin Capacity (Litres) - 2
- Battery Life - 170 min
- Weight - 8 kg
- 180 minute run time
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 443 x 180 x 250
| Type | Robot Vacuum Cleaner |
| Brand | |
| Model | NERE20PLUSBK |
| EAN: | 6956079730475 |
| 180 minute run time | |
| Bagless docking station for 45 days cleaning | |
| 5h gen LDS navigation for obstacle avoidance | |
| Works with the Eureka app for easy use | |
| 8K Pa suction power |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Grey, Purple |
| Shape | Round |
| Dust container type (base) | Bagless |
| Remotely operated | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Number of wheels | 2 wheel(s) |
| Bumper guard | Yes |
| Wet mopping | Yes |
| HEPA filtration system | Yes |
| Automatic base station return | Yes |
| Base station functions | Charging, Purification |
| Noise level | 83 dB |
| Dust capacity (base + vacuum cleaner) | 2 L |
| Water tank capacity | 0.2 L |
| Programming function | Yes |
| Number of programs | 0 |
| Automatic routing | Yes |
| Air filtration stages quantity | 5 |
| HEPA class | HEPA 10 |
| Stairs detection | Yes |
| Obstacle detection | Yes |
| Allergy care | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Number of brushes | 2 |
| Floor surfaces supported | Carpet, Hard floor, Laminate, Linoleum, Parquet, Tiles, Vinyl, Wood |
| Integrated sensors | Infrared sensor, Laser |
| Timer | Yes |
| Silent mode | Yes |
| Country of origin | China |
| Easy to clean | Yes |
| Edge recognition | Yes |
| Runtime | 170 min |
| Charging time | 6 h |
| Cord length | 1.5 m |
| Rechargeable | Yes |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Height | 443 mm |
| Width | 180 mm |
| Depth | 250 mm |
| Weight | 8 kg |
| Package volume | 59994 cm³ |
| Package width | 477 mm |
| Package depth | 387 mm |
| Package height | 325 mm |
| Package weight | 10.7 kg |
| User guide | Yes |
| Base station | Yes |
| Power cord included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Brand-specific features | Bagless docking station |
| Accessories included | Yes |
| Built-in sensors details | LDS Rotating Laser Navigation |
| Dust capacity | 2 L |
| Package weight | 10700 kg |
| Special features | LDS Rotating Laser Navigation Bagless docking station |
| Maximum input power | 40 W |
| Filter type | HEPA |
| Number of filters | 5 pc(s) |
| Dust container full indicator | Yes |
| Vacuum | 8000 kPa |
| Number of sensors | 2 |
| Compatibility | Compatible with Eureka App |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 2.15 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 62 g |
| Dimensions (LxWxH) | 250 x 180 x 442 mm |
| Package dimensions (LxWxH) | 477 x 387 x 325 mm |
| 24-hour scheduling | Yes |
| Filter | HEPA |
| Floor type | Multiple |
| Sensor | LDS |
| Remote scheduling | Yes |
| Battery life | 2 h |
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Tue 2nd Jun
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.