Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung NV7B45205AS Series 4
Smart Oven with Dual Cook Flex - Stainless Steel
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: NV7B45205AS
- Capacity (Usable Litres) - 76
- Electrical Connection - Hard-wired
- Dual Cook Flex
- 25% energy saving - Reduce energy use by up to 25% by only using the top half
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 596 x 596 x 570
Energy
Rating
| Type | Smart Oven with Dual Cook Flex - Stainless Steel |
| Brand | Samsung |
| Model | NV7B45205AS Series 4 |
| Also known as: | NV7B45205AS |
| EAN: | 8806094337228 |
| Dual Cook Flex - Hinged door means you can access only the top half or the whole oven | |
| 25% energy saving - Reduce energy use by up to 25% by only using the top half | |
| Smart Things Cooking - Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance | |
| Catalytic Cleaning - Grease is banished when you cook at high temperatures |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 76 L |
| Total oven power | 3950 W |
| Oven net capacity | 76 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Top heating + Convection (single mode) | Yes |
| Bottom heating + Convection (single mode) | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 250 °C |
| Grill type | Variable dual grill |
| Grill power | 1600 W |
| Convection power | 2400 W |
| ECO mode | Yes |
| Electronic ignition | Yes |
| Dual Cook Technology | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Tilting grill | Yes |
| Cleaning type | Catalytic (full) + Steam |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamelled ceramic |
| Control position | Front / Top front |
| Handle colour | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass, Stainless steel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Cooking time, End cooking time |
| Apps supported | Samsung SmartThings |
| Child lock | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.05 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81.6 |
| Power connection type | Hard-wired |
| Energy consumption (standby) | 1 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 2 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Illumination location | Side, Top |
| Bulb power | 25 W |
| Bulb power 2 | 40 W |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 596 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 596 mm |
| Weight | 39.9 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 560 x 549 x 579 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 45.8 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 2 |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 small or 1 big oven
Dual Cook Flex
Cook different meals more flexibly and efficiently. Dual Cook Flexs upper and lower zones work independently. Use just the top for smaller dishes, both together with different temperature and time settings or the whole oven for large dishes. And a hinged door lets you access the top easily.
Effortlessly easy self-cleaning oven
Catalytic Cleaning
Save yourself the time and effort of scrubbing the oven. A Catalytic Cleaning[1] system makes it easy to keep the oven clean. The catalytic liner at the rear of the cavity absorbs grease from splashes and drips during cooking. So it cleans itself without any hard work or costly cleaning products.
More joy, less burden
SmartThings Cooking
Make your kitchen experience more joyful. SmartThings Cooking[2] saves time and minimises the burden of cooking. By understanding your needs, it recommends personalised recipes[3] and creates a weekly meal plan. It also offers a guided cooking experience and enables effortless grocery shopping[4].
Totally even cooking
Air Sous Vide[5]
Cook food more evenly without it overcooking or drying out. An Air Sous Vide[5] system accurately senses the temperatures in each cavity and maintains an even temperature for a long period. So everything is cooked thoroughly, wherever it is in the oven, and tastes deliciously tender and juicy.
Cook much more
Big Capacity (76L)
Create more and larger dishes with a massive 76 litre capacity oven. It opens up more possibilities in home cooking. You can prepare lots of different food together, like everything you need for a party. Or it can easily accommodate large items, like a king-size turkey, for a family gathering.
Remarkably Efficient
Energy Efficiency A+
Make your home more energy efficient. You can use the whole oven and enjoy exceptional A+ rated energy efficiency with the Eco convention mode. It saves energy by using less power, but you still have the convenience of a very large and flexible oven space. And it reduces harmful CO2 emissions.
One door. Two ways.
Flexible Door
Enjoy complete flexibility to cook various dishes with a hinged Flexible Door. Just open the top half to use the upper zone for small meals. It makes it easier to check on dishes and season food, with less heat loss. Or open the whole door to use both zones when cooking many different foods.
Loading
You've added an item to your basket.