Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung NV7B5750TAK Series 5
Smart Oven with Dual Cook Flex & Air Fry - Clean Black
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: NV7B5750TAK
- Capacity (Usable Litres) - 76
- Electrical Connection - Hard-wired
- Dual Cook Flex
- 25% Energy Saving - Reduce energy use by up to 25% by only using the top half
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 596 x 595 x 570
Energy
Rating
| Type | Smart Oven with Dual Cook Flex & Air Fry - Clean Black |
| Brand | Samsung |
| Model | NV7B5750TAK Series 5 |
| Also known as: | NV7B5750TAK |
| EAN: | 8806094337655 |
| Dual Cook Flex - Hinged door means you can access only the top half or the whole oven | |
| 25% Energy Saving - Reduce energy use by up to 25% by only using the top half | |
| Air Fry - Healthy, crispy food with minimal oil | |
| SmartThings - Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 76 L |
| Total oven power | 3950 W |
| Oven net capacity | 76 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Top heating + Convection (single mode) | Yes |
| Bottom heating + Convection (single mode) | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 250 °C |
| Grill type | Variable dual grill |
| Grill power | 1600 W |
| Convection power | 2400 W |
| ECO mode | Yes |
| Electronic ignition | Yes |
| Dual Cook Technology | Yes |
| Number of auto cooking programs | 50 |
| Closed door grilling | Yes |
| Cleaning type | Pyrolytic + Steam |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | lean Black |
| Interior material | Enamelled ceramic |
| Control position | Front / Top front |
| Handle colour | Black |
| Display type | LCD |
| Display diagonal | 5.71 cm (2.25") |
| Door hinge | down |
| Door material | Glass, Stainless steel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 4 |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Cooking time, End cooking time |
| Apps supported | Samsung SmartThings |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.05 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81.6 |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy consumption (standby) | 1 kWh |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 2 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Illumination location | Side, Top |
| Bulb power | 25 W |
| Bulb power 2 | 40 W |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 596 mm |
| Weight | 44.2 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 560 x 549 x 579 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 50.1 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Number of steam cooking containers | 1 |
| Telescopic rail included | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 small or 1 big oven
Dual Cook Flex
Cook different meals more flexibly and efficiently. Dual Cook Flexs upper and lower zones work independently. Use just the top for smaller dishes, both together with different temperature and time settings or the whole oven for large dishes. And a hinged door lets you access the top easily.
Healthier fried food
Air Fry
Enjoy healthier fried food without a deep fryer. Air Fry combines a special tray with hot air circulation that envelops food. It is the ideal way to cook French fries, Tater Tots or even vegetables as it eliminates excess fat, but everything is still crispy and brown outside and juicy inside.
Simply more intuitive
Modernized Design
Enjoy a hassle-free cooking experience with intuitive and personalized control. The modernized design has a stylish control panel with a 4.3" LCD display, touch control and a single knob. Based on your usage patterns, it shows the most frequently used options, which can be quickly selected.
Always keeps the oven neat with heat
Pyrolytic Cleaning[1]
Keep the inside of your oven neat and clean without wasting time and effort scrubbing or using costly cleaning products. A Pyrolytic Cleaning[1] system heats the cavity to burn off any grease and residue left from cooking. Everywhere is left spotless with only a few ashes to wipe away.
More joy, less burden
SmartThings Cooking
Make your kitchen experience more joyful. SmartThings Cooking[2] saves time and minimises the burden of cooking. By understanding your needs, it recommends personalised recipes[3] and creates a weekly meal plan. It also offers a guided cooking experience and enables effortless grocery shopping[4].
Totally even cooking
Air Sous Vide
Cook food more evenly without it overcooking or drying out. An Air Sous Vide[5] system accurately senses the temperatures in each cavity and maintains an even temperature for a long period. So everything is cooked thoroughly, wherever it is in the oven, and tastes deliciously tender and juicy.
Cook much more
Big Capacity (76L)
Create more and larger dishes with a massive 76 litre capacity oven. It opens up more possibilities in home cooking. You can prepare lots of different food together, like everything you need for a party. Or it can easily accommodate large items, like a king-size turkey, for a family gathering.
Remarkably Efficient
Energy Efficiency A+
Make your home more energy efficient. You can use the whole oven and enjoy exceptional A+ rated energy efficiency with the Eco convention mode. It saves energy by using less power, but you still have the convenience of a very large and flexible oven space. And it reduces harmful CO2 emissions.
Smooth gliding shelf
Telescopic Rail
Get things in and out of the oven much more easily. The Telescopic Rail slides in and out smoothly with hardly any effort, even if youre using large or heavy pans. It creates much less friction, so its much easier to load and unload. And you can baste, turn and season food without any spills.
One door. Two ways.
Flexible Door
Enjoy complete flexibility to cook various dishes with a hinged Flexible Door. Just open the top half to use the upper zone for small meals. It makes it easier to check on dishes and season food, with less heat loss. Or open the whole door to use both zones when cooking many different foods.
Loading
You've added an item to your basket.