LG OLED65G54LW
65" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Silver, E Rated
Retail Price
Spread the cost:
Save more together
  • Product code: OLED65G54LW
  • Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD OLED evo
  • Operating System - WebOS
  • Built-in Flush Fit Zero-Gap Wall Mount included with TV
  • Powerful a11 AI processor, designed and exclusive to LG OLED, for unmatched picture and sound
  • Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 865 x 1441 x 263
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
E
Energy
Rating
Advanced OLED processor for optimised pictures and sound
Brightness Booster Ultimate
*3 times brightness increase not applicable to 97/48” sizes.
Perfect Black
Smart webOS Platform
*Customers will receive 4 upgrades over time, starting from the launch version.
One Wall Design - Flush fit and ultra slim
(Wall-mount included. Stand available to purchase separately).
OLED Care +
Extraordinary Cinema experience
Ultimate Gaming experience
LG OLED G5 unleashes the full potential of next generation consoles and heightens your gaming skill. Boost your competitive edge with features such as 4K@165Hz*, VRR, ALLM and eARC as specified in HDMI 2.1, and an incredible 0.1ms response time plus low input lag. LG OLED G5 comes loaded with FreeSync, G-Sync, HGiG and Game Optimiser features as well as easy access to Twitch on LG’s webOS smart platform.
*165Hz not applicable to 97/48” sizes.
Hyper-real sport experience
LG Soundbar synergy
*Compatible with select LG soundbars
Type 65" OLED Smart Television
Brand LG
Model OLED65G54LW
EAN: 8806096411087
AI picture and Sound Pro for the ultimate entertainment experience
Brightness Booster Ultimate - for stunning images in any environment
Perfect Black - self-lit pixels provide infinite contrast
One Wall Design - ultra slim with built-in flush fit wall mount and narrow bezels
Display diagonal 165.1 cm (65)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology OLED evo
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Motion interpolation technology OLED Motion
Response time 0.1 ms
Native refresh rate 120 Hz
Tuner type Analog & digital
Analog signal format system PAL
Digital signal format system DVB-T, DVB-T2
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed WebOS
Timeshift Yes
Screen mirroring Yes
Apple AirPlay 2 support Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Far-field voice interaction Yes
Music apps Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal
Number of speakers 6
RMS rated power 60 W
Audio output channels 4.2 channels
Audio decoders Dolby Atmos
TV Sound Mode Share Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth version 5.3
Miracast Yes
Browsing Yes
Web browser Yes
Product colour Metallic
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 300 x 300 mm
Introduction year 2025
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Noise reduction Yes
High Dynamic Range (HDR) technology Cinema HDR, Dolby Vision
Game mode Yes
AMD FreeSync Yes
AMD FreeSync type FreeSync Premium
NVIDIA G-SYNC Yes
NVIDIA G-SYNC type G-SYNC Compatible
Video upscaling Yes
USB recording Yes
HDMI ports quantity 4
USB 2.0 ports quantity 3
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Yes
HDCP Yes
Composite video in 0
Composite video out 0
Audio (L/R) in 0
Audio (L/R) out 0
Digital audio optical out 1
SCART ports quantity 0
Control type Remote
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Programming period 8 day(s)
Number of OSD languages 38
Firmware upgradeable Yes
Firmware upgradeable via Network, USB
Works with Amazon Alexa Yes
Power consumption (typical) 85 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) E
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 85 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 222 kWh
PSTI certified Yes
Width (with stand) 1441 mm
Depth (with stand) 263 mm
Height (with stand) 865 mm
Weight (with stand) 26.6 kg
Width (without stand) 1441 mm
Depth (without stand) 24.3 mm
Height (without stand) 826 mm
Weight (without stand) 22 kg
Package width 1600 mm
Package depth 172 mm
Package height 970 mm