  • Product code: OLED83C54LA
  • Screen (Inches/Type) - 83 4K Ultra HD OLED evo
  • Operating System - WebOS
  • Advanced a9 AI processor for stunning pictures and sound
  • Incredible brightness with Brightness Booster
  • Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1096 x 1842 x 297
F
Energy
Rating
Advanced OLED processor for optimised pictures and sound
Enhanced brightness
Perfect Black
Smart webOS Platform
*Customers will receive 4 upgrades over time, starting from the launch version.
Cutting-edge design
Exceptional Cinema experience
Powerful Gaming experience
LG OLED C5 is the ideal partner for next generation consoles, powering your competitive edge with an incredible 0.1ms response time plus low input lag and accelerated processor speeds. The C4 is loaded with all the pro-tools you need to dominate, such as 4K@144Hz, VRR, ALLM and eARC as specified in HDMI 2.1, plus G-Sync, FreeSync, Game Optimiser and HGiG which are all integrated and ready out-of-the-box. Plus there’s easy access to Twitch on LG’s webOS smart platform.
Incredible sport experience
OLED Care
LG Soundbar synergy
*Compatible with select LG soundbars
Type 83" OLED Smart Television
Brand LG
Model OLED83C54LA
EAN: 8806096354315
Advanced a9 AI processor for stunning pictures and sound - Designed for and exclusive to LG OLED
Perfect Black - self-lit pixels provide infinite contrast
Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services
Ultra Slim Design - sharp profile, narrow bezels and premium stand
Display diagonal 2.11 m (83)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology OLED evo
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Motion interpolation technology OLED Motion
Response time 0.1 ms
Native refresh rate 120 Hz
Tuner type Analog & digital
Analog signal format system PAL
Digital signal format system DVB-T, DVB-T2
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed WebOS
Timeshift Yes
Screen mirroring Yes
Apple AirPlay 2 support Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Far-field voice interaction Yes
Music apps Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal
Number of speakers 4
RMS rated power 40 W
Audio output channels 2.2 channels
Audio decoders Dolby Atmos
TV Sound Mode Share Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth version 5.3
Miracast Yes
Browsing Yes
Web browser Yes
Product colour Metallic
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 400 x 400 mm
Introduction year 2025
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Noise reduction Yes
High Dynamic Range (HDR) technology Cinema HDR, Dolby Vision
Game mode Yes
AMD FreeSync Yes
AMD FreeSync type FreeSync Premium
NVIDIA G-SYNC Yes
NVIDIA G-SYNC type G-SYNC Compatible
Video upscaling Yes
USB recording Yes
HDMI ports quantity 4
USB 2.0 ports quantity 3
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Yes
HDCP Yes
Composite video in 0
Composite video out 0
Audio (L/R) in 0
Audio (L/R) out 0
Digital audio optical out 1
SCART ports quantity 0
Control type Remote
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Programming period 8 day(s)
Number of OSD languages 38
Firmware upgradeable Yes
Firmware upgradeable via Network, USB
Works with Amazon Alexa Yes
Power consumption (standby) 0.5 W
PSTI certified Yes
Width (with stand) 1842 mm
Depth (with stand) 297 mm
Height (with stand) 1096 mm
Weight (with stand) 33 kg
Width (without stand) 1842 mm
Depth (without stand) 52.9 mm
Height (without stand) 1055 mm
Weight (without stand) 28.3 kg
Package width 2050 mm
Package depth 200 mm
Package height 1210 mm