1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ecoair APOLLO 12K
Portable Air Conditioner - 12000 BTUs, Vented, White
£499.99
Service that goes further
- Product code: PAC-100022
- Functions - Cooling, Dehumidifying, Fan
- Room Size (m²) - 26
- This Product Requires Venting Outside
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 685 x 330 x 280
| Type | Portable Air Conditioner - 12000 BTUs |
| Brand | Ecoair |
| Model | APOLLO 12K |
| Also known as: | PAC-100022 |
| EAN: | 5051462013201 |
| Type | Monobloc mobile air conditioner |
| Air conditioner functions | Cooling, Dehumidifying, Fan |
| Cooling capacity (max) | 9000 BTU/h |
| Sound power level | 64 dB |
| Cooling energy efficiency (EER, W/W) | 2.6 |
| Built-in fan | Yes |
| Number of speeds | 2 |
| Dehumidifying capacity | 1 l/h |
| Sound pressure level (min) | 51 dB |
| Sound pressure level (max) | 53 dB |
| Airflow (low speed) | 280 m³/h |
| Suitable for room area up to | 26 m² |
| Washable filter | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Timer duration (maximum) | 24 h |
| Castor wheels | Yes |
| Cooling temperature range | 16 - 35 °C |
| Auto-restart | Yes |
| Energy efficiency class (cooling) | A |
| Hourly energy consumption (cooling) | 0.95 kWh |
| Design load (cooling) | 2.6 kW |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Control type | Wireless |
| Width | 330 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 685 mm |
| Weight | 19 kg |
| Package width | 373 mm |
| Package depth | 318 mm |
| Package height | 865 mm |
| Package weight | 21 kg |
| Manual | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 16 - 30 °C |
1 year parts and labour. To activate your warranty register within 28 days of purchase and receive an extra months warranty, go to www.ecoair.org/pages/product-registration.
1
Year
Warranty
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.