2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja PC201UK
Slow and Multi Cooker, Black
£169
£175 with delivery
- Product code: PC201UK
- Capacity (litres) - 6
- 9 cooking functions
- Pressure cook
- Easy-clean ceramic-coating, made PFAS-free
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 314 x 378 x 370

| Type | Slow and Multi Cooker |
| Brand | Ninja |
| Model | PC201UK |
| EAN: | 0622356331531;622356331531 |
| 9 cooking functions: Pressure Cook, Slow Cook, Sear/Saut, Rice, Steam, Pasta, Simmer & Yoghurt, plus auto Keep Warm mode | |
| Pressure cook - up to 70% faster* (*Compared with slow cooking, simmering or braising.): Fast pressure cooking for stews, risotto & more | |
| Easy-clean ceramic-coating, made PFAS-free: Easy cooking and cleaning with removeable pot | |
| Feed up to 6 people: Make a little or a lot with large capacity for meals for two, up to family size portions | |
| Included in the box: HyperHeat Base, Cooking Pot, Steam Rack & Recipe Guide | |
| Easy cooking & cleaning: Simply pop the removeable cooking pot in the dishwasher. Its durable ceramic coating also makes handwashing a breeze | |
| One-pot sauteing, searing & slow cooking: Wide pot can be used a saut pan, frying pan or casserole, with large surface area for cooking | |
| Intuitive display: Easy-to-use control panel. Turn the dial to your chosen preset mode. Or use manual time and temperature control buttons | |
| Secure easy-lock lid: Pressure cook lid will not open until the pot is safely depressurised. Also includes manual release valve. |
| Capacity | 6 L |
| Power | 1200 W |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of auto cooking programs | 9 |
| Housing material | Plastic |
| Bowl material | Ceramic |
| Non-stick coating | Yes |
| Internal coating | Ceramic |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Cooking temperature range | 50 - 215 °C |
| Non-slip feet | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of persons | 6 person(s) |
| Timer | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Overheat protection | Yes |
| Indication light | Yes |
| Safety lock | Yes |
| Temperature control | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Dishwasher safe inner pot | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Bowl capacity | 6 L |
| Steam cooking | Yes |
| Steam pressure function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Keep warm function time | 12 h |
| Preset cooking programs | Yes |
| AC input voltage | 240 V |
| Input voltage | 240 V |
| Width | 378 mm |
| Depth | 370 mm |
| Height | 314 mm |
| Weight | 6.5 kg |
| Package volume | 54756 cm³ |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 1.31 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package weight | 8.47 kg |
| Recipe book | Yes |
| Bowl included | Yes |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase. To activate your warranty go to www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee or scan the QR code in your instruction booklet.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £56.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.