2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense PX3-PRO
4K Smart Laser Cinema, 4K Ultra HD, Black
£1,799
Spread the cost:
£149.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: PX3TUK-PRO
- Projection Size - 80"-150"
- Operating System - VIDAA U
- 80-150 Adjustable Projection Size
- Pure Triple Laser Light Source
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 120 x 550 x 296
| Type | 4K Smart Laser Cinema |
| Brand | Hisense |
| Model | PX3-PRO |
| Also known as: | PX3TUK-PRO, PX3PRO |
| EAN: | 6942351408255 |
| 80-150 Adjustable Projection Size | |
| Pure Triple Laser Light Source | |
| 4K UHD Picture Quality | |
| Dolby Vision, HDR10+ & HLG | |
| 3000 ANSI Lumens Brightness (PX3-PRO 3000 Lumens) | |
| Ultra Short Throw Ratio | |
| Filmmaker Mode, Smooth Motion | |
| Dolby Atmos Audio Technology | |
| Harman Kardon Audio Solution | |
| 30 Watt Front-firing Speakers and 20 Watt Treble | |
| Airplay2 & Apple Home | |
| Various apps: Netflix, Disney+, Apple TV, etc | |
| Eye-friendly Designed |
| Projector brightness | 2700 ANSI lumens |
| Projection technology | DLP |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen size compatibility | 2032 - 3810 mm (80 - 150) |
| Contrast ratio (dynamic) | 2000000:1 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Colour gamut | 110% |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 25000 h |
| Focus | Auto |
| Throw ratio | 0.22 |
| Analog signal format system | Not supported |
| Full HD | Yes |
| 3D | Yes |
| Video colour modes | Cinema |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Composite video in | 0 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| S/PDIF out port | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) support | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Miracast | Yes |
| Browser supported | Odin |
| Web browser | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP |
| Noise level | 32 dB |
| Preset modes | Game |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic, BEL, Simplified Chinese, Czech, Danish, German, English, Spanish, Estonian, Finnish, French, Hungarian, Indonesian, Italian, LAT, Lithuanian, Norwegian, Polish, Portuguese, Russian, Slovenian, Swedish, Turkish |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, HDR 10+, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Hotel mode | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Netflix, YouTube |
| AirPlay | Yes |
| Eye protection | Yes |
| Operating system installed | VIDAA U |
| Operating system version | U7.6 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 50 W |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby Atmos |
| Video formats supported | 3GP, AVI, FLV, H.264, H.265, HEVC, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPEG2, MPEG4, MPG, OGM, VC-1, VOB, VP9, WMV |
| Image formats supported | BMP, GIF, JPEG, PNG |
| Audio formats supported | AAC, FLAC, MP2, MP3, MP4, WAV, WMA, WMV |
| Product type | Ultra short throw projector |
| Market positioning | Home cinema |
| Product colour | Black, Dark Grey |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 250 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 120-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Weight | 9 kg |
| Width | 550 mm |
| Depth | 296 mm |
| Height | 120 mm |
| Package width | 663 mm |
| Package depth | 403 mm |
| Package height | 298 mm |
| Package weight | 11.6 kg |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | Power |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | CB, Electromagnetic Compatibility (EMC), RoHS |
Loading
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Fri 22nd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£9.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

You've added an item to your basket.