5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung QE75QN95DATXXU QN95D
75" Flagship Neo QLED 4K HDR Smart TV, 4K Ultra HD, Black, F Rated
£2,499
Free Delivery
Spread the cost:
£208.25 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: QE75QN95DATXXU
- Screen (Inches/Type) - 75" 4K Ultra HD Neo QLED
- Operating System - Tizen
- Infinity One Design: Stunningly thin, considered from every angle
- Object Tracking Sound Plus & Dolby Atmos
- Warranty - 5 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1016.1 x 1668 x 302.4
Energy
Rating
| Type | 75" Flagship Neo QLED 4K HDR Smart TV |
| Brand | Samsung |
| Model | QE75QN95DATXXU QN95D |
| Also known as: | QE75QN95DATXXU |
| EAN: | 8806095460765 |
| Infinity One Design: Stunningly thin, considered from every angle | |
| Object Tracking Sound Plus & Dolby Atmos: Immersive sound that follows the action on screen with 8 TV speakers | |
| Quantum Matrix Technology: Precisely controlled Mini LEDs create an incredibly sharp picture | |
| Motion Xcelerator 144Hz: Experience ultra-smooth TV gaming with up to 4K 144Hz motion* | |
| Ultra Viewing Angle with Anti-Reflection Screen: There's not a bad seat in the house. Experience the brilliant picture from every angle, with minimised distracting glare |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | Neo QLED |
| Screen shape | Flat |
| Tuner type | Analog & digital |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, BritBox, DAZN, Disney+, Google TV, ITV Hub, My5, NOW TV, Netflix, Rakuten TV, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, BBC Sounds, Spotify |
| Sports apps | BT Sport |
| Lifestyle apps | TikTok |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 70 W |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos, Dolby Digital |
| Sound modes | Game, Movie |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Stand type | Center stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR 10+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Subtitles function | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| USB playback | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 112 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 112 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 269 kWh |
| Power consumption (max) | 305 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1668 mm |
| Depth (with stand) | 302.4 mm |
| Height (with stand) | 1016.1 mm |
| Weight (with stand) | 39.3 kg |
| Width (without stand) | 1668 mm |
| Depth (without stand) | 21.6 mm |
| Height (without stand) | 956.9 mm |
| Weight (without stand) | 32.5 kg |
| Package width | 1904 mm |
| Package depth | 191 mm |
| Package height | 1118 mm |
| Package weight | 50 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2360E |
| Smart Remote included | Yes |
| Annual energy consumption | 155 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 1668 x 21.6 x 956.9 mm |
| Mains power | Yes |
| Picture mode | Film, filmmaker |
| Dimensions (with stand) (WxHxD) | 1668 x 956.9 x 21.6 mm |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Aerial input | DVB-T2CS2 x 2 |
| Stand | ROUND NECK SQUARE |
| Smart TV applications | SmartThings |
| Analogue tuner | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Sound technology | Dolby Atmos |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
Loading
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £833 with a 3 month plan. Read More
Add a wall bracket
You've added an item to your basket.