Samsung QE83S95FAEXXU
83" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
Spread the cost:
Service that goes further
- Product code: QE83S95FAEXXU
- Screen (Inches/Type) - 83 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Tizen
- 4K AI Upscaling Pro & NQ4 AI Gen3 Processor
- Glare Free OLED HDR Pro
- Warranty - 5 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1123.4 x 1844.2 x 303.7
Energy
Rating
| Type | 83" OLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE83S95FAEXXU |
| EAN: | 8806097336549;8806097090076 |
| AI Motion Enhancer Pro and Motion Xcelerator 165Hz: AI delivers ultra-smooth motion and virtually no lag or blur for sports and gaming |
| Display diagonal | 2.11 m (83) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| LED backlight | Yes |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display refresh rates supported | 100 Hz, 165 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 2090 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Smart modes | Filmmaker |
| Far-field voice interaction | Yes |
| TV initiate mirroring | Yes |
| Universal guide | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 70 W |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Object Tracking Sound+ (OTS+) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Graphite Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Security update term | 31 DECEMBER 2030 |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| Slim fit wall mount support | Yes |
| Stand type | Center stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game mode | Yes |
| Ambient mode | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| TV key support | Yes |
| Picture processor | NQ4 AI Gen3 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| Tap view | Yes |
| Video upscaling | Yes |
| Multi View | Yes |
| TV sound to mobile device | Yes |
| ConnectShare (HDD) | Yes |
| ConnectShare (USB) | Yes |
| Multi View | 2 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB connectivity | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 27 |
| ECO mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Universal Browse & Play | Yes |
| Power consumption (typical) | 163 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 163 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 464 kWh |
| Power consumption (max) | 710 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 1844.2 mm |
| Depth (with stand) | 303.7 mm |
| Height (with stand) | 1123.4 mm |
| Weight (with stand) | 51.9 kg |
| Width (without stand) | 1844.2 mm |
| Depth (without stand) | 12.6 mm |
| Height (without stand) | 1056.8 mm |
| Weight (without stand) | 38.6 kg |
| Stand width | 360 mm |
| Stand depth | 304 mm |
| Manual | Yes |
| Package weight | 68.1 kg |
| Package width | 2055 mm |
| Package depth | 191 mm |
| Package height | 1219 mm |
| Package weight | 68.1 kg |
| Package type | Box |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Annual energy consumption | 226 kWh |
| HDMI | Yes |
| Picture mode | Filmmaker |
| Stand | SLIM OC STAND |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| TV design | Infinity One |
| Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Supported display resolution (HDMI) | 4K 165Hz (for HDMI 1/2/3/4) |
The full picture. Glare-free.
Glare Free
Real Black & Real Colour
Real Black & Real Colour
Game up to 4K 165Hz motion
Motion Xcelerator 165Hz