5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RB38C602ESA Series 6
Total No Frost Fridge Freezer, 70/30, Silver, E Rated
- Product code: RB38C602ESA
- Net Capacity - Fridge 276 Litres/Freezer 114 Litres
- Spacemax
- SmartThings AI Energy Mode - WiFi Embedded
- No Frost
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 595 x 658
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Samsung |
| Model | RB38C602ESA Series 6 |
| Also known as: | RB38C602ESA |
| EAN: | 8806095230207 |
| Spacemax | |
| SmartThings AI Energy Mode - WiFi Embedded | |
| No Frost | |
| All-Around Cooling | |
| Power Cool / Power Freeze |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 390 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Fridge net capacity | 276 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 114 L |
| Freezing capacity | 8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 264 kWh |
| Width | 595 mm |
| Depth | 658 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 71 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 637 x 740 x 2108 mm |
| Package width | 637 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 2108 mm |
| Package weight | 74 g |
| No Frost system | Yes |
| Country of origin | Poland |
| Dimensions (WxDxH) | 595 x 658 x 2030 mm |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
| Split type | 70/30 |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
More inside, same outside
SpaceMax™ Technology
Now you can get the best of both worlds with SpaceMax ™. Thin walls mean more space for food storage on the inside, while the outside size stays the same. All without compromising on performance. You really can get the best of both worlds.
Energy Saving
SmartThings AI Energy Mode
Monitor and proactively save energy. AI Energy Mode[1] analyses your refrigerator usage patterns and estimates power consumption, based on AI technology. If the estimated electric bill exceeds your preset target, it recommends you to activate the saving mode to reduce energy use.
Put defrosting on ice
No Frost
Wouldn't finding the ice cream be that bit easier with a frost free fridge freezer? The Total No Frost feature maintains an even temperature, preventing ice build-up and saving you the time and hassle of defrosting.
Play it cool
All-Around Cooling
Never lose your cool with All-Around Cooling. It does what it says on the tinmoving cool air around the fridge to keep food fresh with a constant temperature. So everything from chickens to cucumbers will be evenly chilled. Every item stays ideally cooled no matter where its stored in the fridge.
The power is yours
Power Cool / Power Freeze
No more worrying about your frozen favourites defrosting on the way home from the shops. Power Freeze rapidly lowers the temperature of the freezer once you've stocked up. Power Cool tops up the fridge with some cool air keeping your new food fresh.
Modern and sleek to suit your style
Seamless & Sleek Design
Inside and out, its a sophisticated addition to any kitchen. The flat doors and recessed handle keep things sleek. And the streamlined water dispenser[2] adds a little chic. Plus, the interior features a hidden display for easy control, and an extra-wide wine shelf[3]. It ticks all the right boxes.
Store more in the door
Big Door Bin
Fridge storage fills up fast, but fear no more. The Big Door Bin is wider and deeper than your regular fridge door shelf and can house bottles and cartons up to 4 pints in size. So, theres plenty of space on the fridge shelves for everything else, meaning no more rummaging for your favourite drinks. Plus, with the bonus space, you can stock up a little more, so you'll always have a cold one handy.
Easy to clean, durable & protective back
Clean Back
Clean the back of your refrigerator much more easily. The Clean Back is a completely smooth safety cover for vital coils and cables. It looks really neat, can be easily wiped clean and provides added durability. It stops dirt from collecting around components and protects them from knocks.
Lasting eco-consciousness
Digital Inverter Technology
Enjoy a long-lasting performance that helps protect the environment by reducing waste electrical and electronic equipment[4]. Samsung appliances are built using high quality components and engineering, so they offer outstanding durability. Thanks to the extended parts warranty period of 20 years[5] on the Digital Inverter Motors and Digital Inverter Compressors, you can enjoy your appliances for longer.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 27th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £164.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £45 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.