5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RB38C605DB1 Series 5 SpaceMax
Total No Frost WiFi Classic Fridge Freezer - Black Stainless, 70/30, D Rated
£949.99
Service that goes further
- Product code: RB38C605DB1/EU
- Net Capacity - Fridge 276 Litres/Freezer 114 Litres
- SpaceMax
- Wi-Fi Embedded & SmartThings
- Optimal Fresh +
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 595 x 658
Energy
Rating
| Type | Total No Frost WiFi Classic Fridge Freezer - Black Stainless |
| Brand | Samsung |
| Model | RB38C605DB1 Series 5 SpaceMax |
| Also known as: | RB38C605DB1/EU, RB38C605DB1 |
| EAN: | 8806094990102 |
| SpaceMax | |
| Wi-Fi Embedded & SmartThings | |
| Optimal Fresh + | |
| No Frost | |
| Humidity Fresh + | |
| All-Around Cooling | |
| Seamless & Sleek Design | |
| Big Door Bin | |
| Power Cool / Power Freeze | |
| Digital Inverter Technology |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Country of origin | Poland |
| Total net capacity | 390 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Fridge net capacity | 276 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 114 L |
| Freezing capacity | 8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 211 kWh |
| Width | 595 mm |
| Depth | 658 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 69 kg |
| Package width | 637 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 2108 mm |
| Package weight | 71 kg |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 8806094990102 |
| No Frost system | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 595 x 658 x 2030 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 637 x 740 x 2108 mm |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.