2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RB440N4AFA
Total No Frost Fridge Freezer, 70/30, Black, A Rated
Retail Price
£699
Save £100
Was £799
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 12th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: RB440N4AFA
- Net Capacity - Fridge 238 Litres/Freezer 98 Litres
- Total No Frost
- Kitchen fit design
- Electronic Temperature control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2017 x 595 x 579
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RB440N4AFA |
| EAN: | 6921727073976 |
| Total No Frost | |
| Kitchen fit design | |
| Electronic Temperature control | |
| Micro vent technology | |
| Easy Glide Drawers | |
| Wine Rack | |
| A class energy ratings |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Housing material | Steel |
| Shelves material | Glass |
| Total net capacity | 336 L |
| Climate class | N-T |
| Noise emission class | A |
| Noise level | 35 dB |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 238 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg tray | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 98 L |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 60 L |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 109 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 579 mm |
| Height | 2017 mm |
| Weight | 91 kg |
| Hisense technologies (food storage) | Dual Temperature Zones, LED Display, Large Fruit & Vegetables Crisper, Metal Glide Drawers, Micro Vent Cooling Technology, Soft LED Lighting, Wine Rack |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 628 mm |
| Package height | 2101 mm |
| Package weight | 98 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 12th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £233 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.