Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RB53DG703CS9 Series 8 SpaceMax
Smart Combi Fridge Freezer, Refined Inox
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RB53DG703CS9EU
- Net Capacity - Fridge 370 Litres/Freezer 168 Litres
- SpaceMax - Extra storage capacity thanks to thinner walls
- Energy efficiency with AI
- Twin Cooling Plus - Optimal humidity levels to help keep food as fresh as can be
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 759 x 711
Energy
Rating
| Type | Smart Combi Fridge Freezer, Refined Inox |
| Brand | Samsung |
| Model | RB53DG703CS9 Series 8 SpaceMax |
| Also known as: | RB53DG703CS9EU |
| EAN: | 8806095536491 |
| SpaceMax - Extra storage capacity thanks to thinner walls | |
| Energy efficiency with AI | |
| Twin Cooling Plus - Optimal humidity levels to help keep food as fresh as can be | |
| Metal Cooling - Retains the cold temperature and quickly restores heat loss |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Refined Inox |
| Reversible doors | Yes |
| Child lock | Yes |
| Control type | Buttons |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 538 L |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Total gross capacity | 538 L |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 370 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge gross capacity | 370 L |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 4 |
| Fridge door balconies | 5 |
| Egg balcony | Yes |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Smart Cool function | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 168 L |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 168 L |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 199 kWh |
| Width | 759 mm |
| Depth | 711 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 109 kg |
| Samsung technologies (food storage) | AI Energy, Digital Inverter Compressor, Metal Cooling, Optimal Fresh +, PowerCool, PowerFreeze, SmartThings, SpaceMax™ Technology, Total No Frost, Twin Cooling Plus™ |
| Package width | 775 mm |
| Package depth | 745 mm |
| Package height | 2116 mm |
| Package weight | 112.5 kg |
| Country of origin | Thailand |
| Twin Cooling Plus | Yes |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
More inside, same outside
SpaceMax™
Now you can get the best of both worlds with SpaceMax™. Thin walls mean more space for food storage on the inside, while the outside size stays the same. All without compromising on performance. You really can get the best of both worlds.
Fresh as a daisy
Twin Cooling™
Wouldn't it be good if all your food in the fridge stayed really fresh? With two separate air flows and precise fridge temperature control, Samsung Twin Cooling Plus™ does just that. So no more dried out vegetables or rubbery cheese. Not only that, but it stops food odours mixing, so your food tastes the way it's meant to.
Smart living made simple
SmartThings AI Energy Mode
Monitor and proactively save energy. AI Energy Mode[1] analyses your refrigerator usage patterns and estimates power consumption, based on AI technology. If the estimated electric bill exceeds your preset target, it recommends you to activate the saving mode to reduce energy use.
How to measure
All specifications provided herein may be different from the actual specifications.
Peace of mind
5YR Warranty / 20YR Compressor
Samsung refrigerators offer both outstanding innovation and durable long-lasting performance. They come with a 5 year parts and labour warranty[2] for extra peace of mind. Plus Samsung provides the industry's longest 20-year warranty[3] on the Digital Inverter Compressor for exceptional reliability.
Smart household energy efficiency
SmartThings Energy
Manage your energy usage to reduce your carbon footprint and save money. SmartThings Energy[4] provides energy efficiency tips. It also monitors the energy consumption of appliances[5] in real-time and compares it to the previous month. And it alerts you if your monthly targets might be exceeded.
Automated care and problem diagnosis
SmartThings Home Care
Take care of your refrigerator more easily. SmartThings Home Care[6] provides real-time monitoring and alerts. You can check on its status, including the condition of the water filter. It also automatically notifies you if parts need replacing or problems are detected, and suggests a solution.
Smart Cooking. Tasty food
SmartThings Food
Manage, prepare and buy food more effectively. SmartThings Food[7] lets you create a list of the food in your refrigerator and manage expiry dates, so you can check what you have anytime, anywhere. It also recommends personalized recipes based on your preferences and existing ingredients.
Put defrosting on ice
Total No Frost
Wouldn't finding the ice cream be that bit easier with a frost free fridge freezer? The Total No Frost feature maintains an even temperature, preventing ice build-up, saving you the time and hassle of defrosting.
Even cooler inside
Metal Cooling
Keep food cool with the metal cooling plate, retaining the cold temperature and restoring any heat loss quickly. With a beautiful reflective metal interior, the fridge looks as good on the inside as it does on the outside.
Control the freshness
Optimal Fresh +
The Optimal Fresh + box features two temperature zones, so you can maximise the freshness of different foods at the same time. Store your meats and fish in the left side where its cooler, and keep your fruit and veg at its best on the right. Or, you can set it for a single temperature to maximise space. Its that easy for you to keep food fresh.
The power is yours
Power Cool & Power Freeze
Power Cool quickly replenishes any cool air loss when stocking your fridge with fresh food. And Power Freeze rapidly flashes your freezer to a lower temperature, once you've stocked up to keep frozen favourites at their best. Ensuring the weekly shop is kept fresh.
Which side are you on
Reversible Door
Personal preference or a necessity for your kitchen layout, the Reversible Door lets you choose to open your Samsung fridge from the right hand side or the left. Now you'll never have to worry about swinging the door into other cupboards or appliances.
Loading
You've added an item to your basket.