Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RF48A401EM9 Series 8
American Fridge Freezer, Gentle Silver Matt
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RF48A401EM9/EU
- Net Capacity - Fridge 329 Litres/Freezer 159 Litres
- SpaceMax - Store up to three more bags of groceries with SpaceMax technology
- Twin Cooling Plus - Optimal humidity levels to help keep food as fresh as can be
- Total No Frost
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1793 x 833 x 740
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer, Gentle Silver Matt |
| Brand | Samsung |
| Model | RF48A401EM9 Series 8 |
| Also known as: | RF48A401EM9/EU |
| EAN: | 8806095057989 |
| SpaceMax - Store up to three more bags of groceries with SpaceMax technology | |
| Twin Cooling Plus - Optimal humidity levels to help keep food as fresh as can be | |
| Total No Frost - Prevents any build-up of ice, saving you the hassle of defrosting | |
| Non Plumbed Water Dispenser - Chilled water on tap |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | Multi door |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 488 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Water supply type | Water tank |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Fridge net capacity | 329 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 5 |
| Egg balcony | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 159 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 298 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 833 mm |
| Depth | 740 mm |
| Height | 1793 mm |
| Weight | 99 kg |
| Package width | 890 mm |
| Package depth | 775 mm |
| Package height | 1875 mm |
| Package weight | 109 kg |
| Samsung technologies (food storage) | Holiday Setting, Inverter Compressor, Twin Cooling Plus™ |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
Put defrosting on ice
No Frost
Wouldn't finding the ice cream be that bit easier with a frost free fridge freezer? The Total No Frost feature maintains an even temperature, preventing ice build-up, saving you the time and hassle of defrosting.
Fresh as a daisy
Twin Cooling Plus
Wouldn't it be good if all your food in the fridge stayed really fresh? With two separate air flows and precise fridge temperature control, Samsung Twin Cooling Plus™ does just that. So no more dried out vegetables or rubbery cheese. Not only that, but it stops food odours mixing, so your food tastes the way it's meant to.
Pure Genius
Non-plumbed water dispenser
Helping yourself to some chilled water is easy, even if your Fridge Freezer is nowhere near your water supply. We offer models that don't need to be plumbed in, giving you cool water at the touch of a button.
The power is yours
Power Cool / Power Freeze
No more worrying about your frozen favourites defrosting on the way home from the shops. Power Freeze rapidly lowers the temperature of the freezer once you've stocked up. Power Cool tops up the fridge with some cool air keeping your new food fresh.
Modern and sleek to suit your style.
Seamless & Sleek Design
Inside and out, this modern fridge is a sophisticated addition to any kitchen. The flat doors and recessed handle keep things sleek. And the streamlined water dispenser adds a little chic. Plus, the interior features a hidden display for easy control, and an extra-wide wine shelf. It ticks all the right boxes.
Optimal humidity for lasting freshness
Consistent Freshness
Preserve the freshness, flavour and texture of food for longer. Independent coolers in each compartment cool every corner evenly. Advanced insulation reduces any fluctuation, no matter how hot or cold it is outside. Digital Inverter Technology also senses and controls the temperature precisely.
All the ice or space you need on demand
Movable Ice Maker
Make sure that you always have plenty of ice to stay cool when its warm. A simple twist of the Movable Ice Maker is all it takes to dispense a large quantity of ice. But when the seasons change and theres not much need for ice, you can easily remove it and create more space in the freezer.
Lasting eco-consciousness
Digital Inverter Technology
Enjoy a long-lasting performance that helps protect the environment by reducing waste electrical and electronic equipment[1]. Samsung appliances are built using high quality components and engineering, so they offer outstanding durability. Thanks to the extended parts warranty period of 20 years[2] on the Digital Inverter Motors and Digital Inverter Compressors, you can enjoy your appliances for longer.
Loading
You've added an item to your basket.