5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RF59C70TES9 Series 7
American Fridge Freezer with Wi-Fi Embedded, Stainless Steel, E Rated, Non-Plumbed
Service that goes further
- Product code: RF59C70TES9/EU
- Gross Capacity - Fridge 390 Litres/Freezer 259 Litres
- All-Around Cooling
- Twist Ice Maker
- Power Cool / Power Freeze
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1779 x 912 x 723
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer with Wi-Fi Embedded |
| Brand | Samsung |
| Model | RF59C70TES9 Series 7 |
| Also known as: | RF59C70TES9/EU, RF59C70TES9 |
| EAN: | 8806095215235 |
| All-Around Cooling | |
| Twist Ice Maker | |
| Power Cool / Power Freeze | |
| Seamless & Sleek Design | |
| Simple LED Display | |
| Digital Inverter Compressor |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Lamp type | LED |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Tempered glass |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Icemaker | Yes |
| Total gross capacity | 649 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Wi-Fi | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Fridge gross capacity | 390 L |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg balcony | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Freezer gross capacity | 259 L |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 6 |
| Freezer number of vegetable drawers | 2 |
| Freezer number of doors | 2 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 362 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 912 mm |
| Depth | 723 mm |
| Height | 1779 mm |
| Weight | 126 kg |
| Depth with door open | 1093 mm |
| Package width | 972 mm |
| Package depth | 776 mm |
| Package height | 1925 mm |
| Package weight | 135 kg |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £400 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.