Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RM469N4AFEUK
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RM469N4AFEUK
- Net Capacity - Fridge 255 Litres/Freezer 113 Litres
- 368-litre capacity - holds 20 bags of food shopping
- Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer
- Special drawer to keep fruit and veg organised
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2000 x 600 x 663
E
Energy
Rating
Keep your groceries fresh for longer with this stainless steel fridge freezer from Hisense. With a 368 litre capacity, it can hold 20 bags of food shopping. You’ll never have to manually defrost it either, as it has Total No Frost technology. This means it circulates cool air to prevent icy build-ups. And you can easily find ingredients for a roast dinner thanks to the Salad Crisper drawer, which lets you organise your fruit and veg. Plus, the reversible doors are handy too, as they can be installed to open from the left or right to suit your kitchen’s layout. The freezer drawer comes with convertible design which can allow you change it from freezer to fridge.
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RM469N4AFEUK |
| EAN: | 3838782833489 |
| 368-Litre Capacity - Holds 20 Bags Of Food Shopping | |
| Clever Tech Stops Ice Build-Ups In The Fridge & Freezer | |
| Special Drawer To Keep Fruit And Veg Organised | |
| Reversible Doors To Suit Your Kitchen Layout | |
| Dimensions (Cm) - H200 X W60 X D66.3 |
| Appliance placement | Freestanding |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 368 L |
| Climate class | SN-N |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Total gross capacity | 368 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Holiday function | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 255 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge gross capacity | 255 L |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 113 L |
| Freezing capacity | 11 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 113 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 260.7 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy usage | 261 kWh/24h |
| Power plug type | Type G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 663 mm |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 80 kg |
| Depth without handle | 663 mm |
| Width with door open | 644 mm |
| Hisense technologies (food storage) | Metal-Tech Cooling, Multi-Air Flow |
| Package weight | 82000 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 775 mm |
| Package height | 2060 mm |
| Package weight | 82 kg |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Country of origin | Serbia |
| Number of drawers | 2 drawer(s) |
| Total capacity | 368 L |
| Gross weight | 82 kg |
| Split type | 60/40 |
| Control panel | yes |
| Cooling system type | TOTAL NO FROST |
| Ean | 3838782833489 |
| Net weight | 80 kg |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Total No Frost Fridge Freezer
Brand
Hisense
Model
RM469N4AFEUK
Price
£899.00
Rating
4.7
Ean
3838782833489
DESIGN
Adjustable shelves
Yes
Appliance placement
Freestanding
Built-in display
Yes
Control type
Touch
Display placement
On door
Display type
LED
Door hinge
Right
Recessed handle(s)
Yes
Reversible doors
Yes
Shelves material
Tempered glass
PERFORMANCE
Adjustable thermostat
Yes
Certification
CE, UKCA
Climate class
SN-N
ECO mode
Yes
Holiday function
Yes
Minimum operating temperature
10 °C
Noise emission class
C
Noise level
38 dB
Total gross capacity
368 L
Total net capacity
368 L
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
220-240 V
Annual energy consumption
260.7 kWh
Energy efficiency class
E
Energy efficiency scale
A to F
Energy usage
261 kWh/24h
Power plug type
Type G
ERGONOMICS
Adjustable feet
Yes
Door open alarm
Yes
Failure alarm
Yes
Temperature alarm
Yes
FREEZER
Automatic defrost (freezer)
Yes
Fast freeze function
Yes
Freezer drawers quantity
2
Freezer gross capacity
113 L
Freezer net capacity
113 L
Freezer number of shelves/baskets
0
Freezer position
Bottom-placed
Freezing capacity
11 kg/24h
Ice cube tray
Yes
Multi-Airflow system (freezer)
Yes
No Frost (freezer)
Yes
Star rating
4*
Storage time during power failure
11 h
FRIDGE
Automatic defrost (fridge)
Yes
Bottle rack
Yes
Egg balcony
Yes
Fridge door balconies
4
Fridge gross capacity
255 L
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
255 L
Fridge number of shelves/baskets
4
Lamp type
LED
Multi-Airflow system (fridge)
Yes
No Frost (fridge)
Yes
Number of vegetable drawers
2
OTHER FEATURES
Control panel
yes
Cooling system type
TOTAL NO FROST
Country of origin
Serbia
Defrost function
Yes
Ean
3838782833489
Gross weight
82 kg
Net weight
80 kg
No Frost system
Yes
Number of drawers
2 drawer(s)
Split type
60/40
Total capacity
368 L
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
663 mm
Depth without handle
663 mm
Height
2000 mm
Weight
80 kg
Width
600 mm
Width with door open
644 mm
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Hisense technologies (food storage)
Metal-Tech Cooling, Multi-Air Flow
PACKAGING DATA
Package depth
775 mm
Package height
2060 mm
Package weight
82 kg
Package width
640 mm

Loading
You've added an item to your basket.