Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RR39C7BJ5SA
Tall One Door WiFi Fridge - Silver
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RR39C7BJ5SA/EU
- Gross Capacity - 387 Litres
- SpaceMax
- Total No Frost
- All-Around Cooling
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 595 x 694
E
Energy
Rating
Love entertaining at home or are a batch cooking whizz? What you need is one of our really big fridges and freezers. With SpaceMax™ technology you'll have plenty of storage capacity, plus you'll not have to worry about any ice build up with No Frost technology. You can even make the ultimate American style combo by pairing the fridge and freezer together.
| Type | Tall One Door WiFi Fridge - Silver |
| Brand | Samsung |
| Model | RR39C7BJ5SA |
| Also known as: | RR39C7BJ5SA/EU |
| EAN: | 8806095079196 |
| SpaceMax | |
| Total No Frost | |
| All-Around Cooling | |
| SmartThings | |
| Power Cool | |
| Modular configurations | |
| Large Capacity in Cabinet Fit | |
| Slide-in Shelf | |
| Adjustable Door Bin | |
| Stage Lighting | |
| Humidity Control Vegetable Box |
| Product colour | Silver |
| Fridge number of shelves/baskets | 6 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Door colour | Silver |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Noise level | 39 dB |
| Fridge gross capacity | 387 L |
| Cooling system | All-Around cooling |
| Fridge interior light | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 120 kWh |
| Width | 595 mm |
| Depth | 694 mm |
| Height | 1860 mm |
| Installation compartment width | 1878 mm |
| Installation compartment depth | 719 mm |
| Installation compartment height | 695 mm |
| Weight | 69 kg |
| Package weight | 72 kg |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
Loading
You've added an item to your basket.