Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RS70F67QCFEU Series 7 SpaceMax™
Smart American Fridge Freezer, Black Deep Ocean Inox Finish
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RS70F67QCFEU
- Net Capacity - Fridge 409 Litres/Freezer 225 Litres
- Extra storage capacity thanks to thinner walls
- Optimal humidity levels to help keep food as fresh as can be
- Circulates air evenly around the fridge
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1784 x 912 x 726
C
Energy
Rating
SpaceMax™
Now you can get the best of both worlds with SpaceMax™. Thin walls mean more space for food storage on the inside, while the outside size stays the same.
Twin Cooling Plus™
Wouldn't it be good if all your food in the fridge stayed really fresh? Samsung Twin Cooling Plus™ does exactly that with a precise fridge temperature control.
All-Around Cooling
Never lose your cool with All-Around Cooling. Keep food fresh, with everything from chicken to cucumbers being evenly chilled. Every item stays ideally cooled no matter where it’s stored in the fridge.
SmartThings
Receive helpful notifications, remote engineer assistance and monitor your energy usage all via the SmartThings app(1)
1. Requires SmartThings App available on Android and iOS devices. An internet connection is required.
Total No Frost
Wouldn't finding the ice cream be that bit easier with a frost free fridge freezer? Total No Frost prevents ice build-up, saving you the time and hassle of defrosting.
| Type | Smart American Fridge Freezer, Black Deep Ocean Inox Finish |
| Brand | Samsung |
| Model | RS70F67QCFEU Series 7 SpaceMax™ |
| Also known as: | RS70F67QCFEU |
| EAN: | 8806097164326 |
| Extra storage capacity thanks to thinner walls | |
| Optimal humidity levels to help keep food as fresh as can be | |
| Circulates air evenly around the fridge | |
| Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance | |
| Prevents any build-up of ice, saving you the hassle of defrosting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Split type | 36/64 |
| Display type | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Refrigerating medium | R600a |
| Housing material | Metal |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Total net capacity | 652 L |
| Climate class | SN-T |
| Icemaker | Yes |
| Ice dispenser | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Fridge net capacity | 409 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Super Cool function | Yes |
| Freezer net capacity | 225 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Storage time during power failure | 7 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer temperature (min) | -20 °C |
| Freezer temperature rise (max) | 5 °C/h |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | SmartThings |
| Hose extender compatible | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 233 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type G |
| Current | 3 A |
| Width | 912 mm |
| Depth | 726 mm |
| Height | 1784 mm |
| Weight | 119 kg |
| Installation compartment width | 937 mm |
| Installation compartment depth | 751 mm |
| Installation compartment height | 1809 mm |
| Package width | 974 mm |
| Package depth | 786 mm |
| Package height | 1909 mm |
| Package weight | 145 kg |
| Samsung technologies (food storage) | AI Energy Mode, Digital Inverter Compressor, Metal Cooling, PowerCool, PowerFreeze, SpaceMax™ Technology, Total No Frost, Twin Cooling, Twin Cooling Plus™ |
| Country of origin | Poland |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
Loading
You've added an item to your basket.