Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RS80F66KBTEU
American Fridge Freezer, Matt Metal Silver
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RS80F66KBTEU
- Net Capacity - Fridge 409 Litres/Freezer 225 Litres
- Control your fridge hands-free with Bixby, adjust settings, get recipes & more
- Open the fridge hands free with just your voice
- Extra storage capacity thanks to thinner walls
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1784 x 912 x 726
B
Energy
Rating
On-device Bixby (no screen)
Control the refrigerator with your voice. Built-in voice recognition lets you speak commands and ask for information using Samsung Bixby(1). So you can control settings, get recipe ideas and updates on other appliances.
1. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. You must use the same log-in account on each of the devices.
Auto Open Door with Voice
Open your refrigerator hands-free! With Auto Open Door, simply say ""Hi Bixby, open the door"" or lightly touch the sensors on either side to activate the automatic opening(1). Sensor lights make them easy to locate, and an alert sound lets you know when the door is opening.
1. You can select the door opening level using the SmartThings App (SmartThings is available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required).
SpaceMax™
Now you can get the best of both worlds with SpaceMax™. Thin walls mean more space for food storage on the inside, while the outside size stays the same.
Twin Cooling Plus™
Wouldn't it be good if all your food in the fridge stayed really fresh? Samsung Twin Cooling Plus™ does exactly that with a precise fridge temperature control.
Metal Cooling
Keep food cool with the metal cooling plate, retaining the cold temperature and restoring any heat loss quickly.
| Type | American Fridge Freezer, Matt Metal Silver |
| Brand | Samsung |
| Model | RS80F66KBTEU |
| EAN: | 8806097164586 |
| Control your fridge hands-free with Bixby, adjust settings, get recipes & more | |
| Open the fridge hands free with just your voice | |
| Extra storage capacity thanks to thinner walls | |
| Optimal humidity levels to help keep food as fresh as can be | |
| Retains the cold temperature and quickly restores heat loss |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Silver |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Split type | 36/64 |
| Display type | LED |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door hinge | Left/right |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Total net capacity | 634 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise level | 32 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Cooling system | Mono |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Ice dispenser | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Fridge net capacity | 409 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 5 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 225 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Storage time during power failure | 7 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer door balconies | 2 |
| Freezer temperature (min) | -20 °C |
| Freezer temperature rise (max) | 5 °C/h |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | SmartThings |
| Hose extender compatible | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 180 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type G |
| Current | 3 A |
| Width | 912 mm |
| Depth | 726 mm |
| Height | 1784 mm |
| Weight | 140 kg |
| Installation compartment width | 937 mm |
| Installation compartment depth | 751 mm |
| Installation compartment height | 1809 mm |
| Hose length | 5 m |
| Package width | 974 mm |
| Package depth | 786 mm |
| Package height | 1909 mm |
| Package weight | 145 kg |
| Samsung technologies (food storage) | AI Energy Mode, AI Voice, Auto Open Door, Digital Inverter Compressor, Holiday Setting, Metal Cooling, Smart Conversion, SmartThings, SpaceMax™ Technology, Total No Frost, Twin Cooling Plus™ |
| Country of origin | Poland |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
Loading
You've added an item to your basket.