5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RS90F64EDTEU Series 9 AI Home
Smart American Fridge Freezer, Matt Metal Silver, D Rated, Plumbed
Service that goes further
- Product code: RS90F64EDTEU
- Net Capacity - Fridge 401 Litres/Freezer 220 Litres
- Manage smart devices, access apps and get personalised recommendations with a smart intuitive display
- Control your fridge hands-free with Bixby, adjust settings, get recipes & more
- Open the fridge hands free with just your voice
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1784 x 912 x 726
Energy
Rating
| Type | Smart American Fridge Freezer, Matt Metal Silver |
| Brand | Samsung |
| Model | RS90F64EDTEU Series 9 AI Home |
| Also known as: | RS90F64EDTEU |
| EAN: | 8806097164708 |
| Manage Smart Devices, Access Apps And Get Personalised Recommendations With A Smart Intuitive Display | |
| Control Your Fridge Hands-Free With Bixby, Adjust Settings, Get Recipes & More | |
| Open The Fridge Hands Free With Just Your Voice | |
| Retains The Cold Temperature And Quickly Restores Heat Loss | |
| Chilled Filtered Water And Cubed Or Crushed Ice |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Silver |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Split type | 36/64 |
| Display type | LCD |
| Display placement | On door |
| Display diagonal | 22.9 cm (9) |
| Touchscreen | Yes |
| Refrigerating medium | R600a |
| Housing material | Metal |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Total net capacity | 621 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Cooling system | Mono |
| Ice dispenser | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Fridge net capacity | 401 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Super Cool function | Yes |
| Freezer net capacity | 220 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 13 kg/24h |
| Storage time during power failure | 7 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer door balconies | 2 |
| Freezer temperature (min) | -20 °C |
| Freezer temperature rise (max) | 5 °C/h |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | SmartThings |
| Web browser | Yes |
| Hose extender compatible | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 279 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type G |
| Current | 3 A |
| Width | 912 mm |
| Depth | 726 mm |
| Height | 1784 mm |
| Weight | 120 kg |
| Installation compartment width | 937 mm |
| Installation compartment depth | 751 mm |
| Installation compartment height | 1809 mm |
| Hose length | 5 m |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 786 mm |
| Package height | 1907 mm |
| Package weight | 125 kg |
| Samsung technologies (food storage) | AI Energy Mode, All-Around Cooling, Auto Open Door, Digital Inverter Compressor, Dual Auto Ice Maker, Metal Cooling, Mono Cooling, SpaceMax™ Technology, Total No Frost |
| Country of origin | Poland |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.