5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK20167
Samsung QE48S90FAEXXU 48" OLED Smart Television + HW-S700D/XU Sound Bar
£1,292.40
Save £195.60
Separate Price: £1,488
Service that goes further
QE48S90FAEXXU
48" OLED Smart Television
- G
- Screen (Inches/Type) - 48 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Tizen
- 4K AI Upscaling Pro & NQ4 AI Gen3 Processor
- OLED Technology with OLED HDR
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 685.9 x 1069.3 x 265.2
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-S700D/XU S Series
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 7
- Impressive cinematic sound for a concert-style experience
- Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 38 x 890 x 39.9
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE48S90FAEXXU
48" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
| Type | 48" OLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE48S90FAEXXU |
| Components | QE48S90FAEXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK20167 |
| EAN: | 8806097094289 |
| 4K AI Upscaling Pro & NQ4 AI Gen3 Processor: Our best 4K AI processor optimises picture and sound for our ultimate 4K viewing | |
| OLED Technology with OLED HDR: Pure blacks and vibrant, true-to-life colours for every moment | |
| AI Motion Enhancer Pro and Motion Xcelerator 144Hz: AI delivers ultra-smooth motion and virtually no lag or blur for sports and gaming | |
| Dolby Atmos with Object Tracking Sound Lite: Immersive surround sound that flows with every action | |
| LaserSlim Design: An elegantly minimal TV design thats gorgeous to look at, from all sides |
| Display diagonal | 121.9 cm (48) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1200 mm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-S2, DVB-C, DVB-T2 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 |
| Far-field voice interaction | Yes |
| TV initiate mirroring | Yes |
| Universal guide | Yes |
| RMS rated power | 60 W |
| Audio output channels | 2.1.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| Stand type | Center stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Ambient mode | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| TV key support | Yes |
| Picture processing technology | Samsung Real Depth Enhancer |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Dynamic Black EQ, Game Motion Plus, Gaming Hub, Mini Map Zoom, Surround Sound, Ultra Wide Game, Variable Refresh Rate (VRR) |
| SmartThings app support | Yes |
| Tap view | Yes |
| Multi View | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 4 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 27 |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 65 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 132 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Samsung technologies (AV/TV) | 4K AI Upscaling, AI Auto Game Mode, AI Energy Mode, Active Voice Amplifier Pro, Adaptive Sound Pro, Auto HDR Remastering, EyeComfort Mode, Karaoke Mode, LaserSlim Design, Object Tracking Sound Lite, Q-Symphony, Smart Calibration, Ultra Viewing Angle |
| Width (with stand) | 1069.3 mm |
| Depth (with stand) | 265.2 mm |
| Height (with stand) | 685.9 mm |
| Weight (with stand) | 11.9 kg |
| Width (without stand) | 1069.3 mm |
| Depth (without stand) | 39.6 mm |
| Height (without stand) | 619.9 mm |
| Weight (without stand) | 10.6 kg |
| Stand width | 366 mm |
| Stand depth | 265 mm |
| Package width | 1202 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 748 mm |
| Package weight | 16.5 kg |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2560E (EU 5 country)(+TM1240A), TM2360E(except 5 country) |
| Processor | NQ4 AI Gen3 |
Samsung HW-S700D/XU S Series
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-S700D/XU S Series |
| Components | QE48S90FAEXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK20167 |
| EAN: | 8806095463346 |
| Impressive cinematic sound for a concert-style experience | |
| Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers | |
| Enrich your cinematic experience with TV and soundbar working together in perfect harmony | |
| The built-in centre speaker delivers crystal clear dialogue so you never miss a word | |
| Connect your soundbar wirelessly & stream music from your favourite apps |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| RMS rated power | 250 W |
| Audio decoders | DTS 5.1, DTS Virtual:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Front speakers RMS power | 60 W |
| Center speaker RMS power | 30 W |
| Soundbar speaker RMS power | 90 W |
| Number of speakers | 7 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Night mode | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Soundbar power consumption | 28 W |
| Subwoofer power consumption | 28 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 890 mm |
| Depth | 39.9 mm |
| Height | 38 mm |
| Soundbar weight | 1 kg |
| Subwoofer width | 205 mm |
| Subwoofer depth | 302 mm |
| Subwoofer height | 353 mm |
| Subwoofer weight | 6 kg |
| Package width | 967 mm |
| Package depth | 443 mm |
| Package height | 272 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.