5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK20169
Samsung QE50LS03FAUXXU 50" QLED Smart Television + HW-S700D/XU Sound Bar
£1,042.40
Spread the cost:
£86.87 for 12 months at 0.0% APR***
Save £195.60
Separate Price: £1,238
Service that goes further
QE50LS03FAUXXU
50" QLED Smart Television
- G
- Screen (Inches/Type) - 50 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Tizen
- Your TV disguised as a stunning work of art with a picture frame design and customisable bezel*
- True-to-life colours for authentic art and striking TV viewing, with Quantum Dots. Plus expert validated colors for museum-worthy art
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 679.2 x 1124.1 x 227.8
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-S700D/XU S Series
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 7
- Impressive cinematic sound for a concert-style experience
- Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 38 x 890 x 39.9
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE50LS03FAUXXU
50" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
| Type | 50" QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE50LS03FAUXXU |
| Components | QE50LS03FAUXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK20169 |
| EAN: | 8806097166900 |
| Your TV disguised as a stunning work of art with a picture frame design and customisable bezel* | |
| True-to-life colours for authentic art and striking TV viewing, with Quantum Dots. Plus expert validated colors for museum-worthy art | |
| A virtually glare-free screen* with subtle texture so your art looks like a real print | |
| Showcases curated art from the Art Store* or from your own collection when you're not watching TV | |
| Get wrapped up in 8-speaker sound that moves with the action, and adjusts to your room and content |
| Display diagonal | 127 cm (50) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 50 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Bezel type | VNB (Very Narrow Bezel) |
| Mini wall mount support | Yes |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR 10+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Quantum HDR |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Game Motion Plus, Gaming Hub |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 69 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 69 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 123 kWh |
| Power consumption (max) | 120 W |
| Width (with stand) | 1124.1 mm |
| Depth (with stand) | 227.8 mm |
| Height (with stand) | 679.2 mm |
| Weight (with stand) | 12.2 kg |
| Width (without stand) | 1124.1 mm |
| Depth (without stand) | 24.9 mm |
| Height (without stand) | 644.9 mm |
| Weight (without stand) | 11.8 kg |
| Manual | Yes |
| Package weight | 20.9 kg |
| Package width | 1251 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 775 mm |
| Package weight | 20.9 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2561E(UK,FR,GE,IT,SP)/TM2361E *Add TM1240A (UK, IT) |
| Annual energy consumption | 96 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
| One Connect box | Yes |
| Aerial input | DVB-T2CS2 |
| Stand | SIMPLE |
| Sound technology | Dolby Atmos, Q-Symphony, OTS Lite, 360 Audio, Surround Sound |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
Samsung HW-S700D/XU S Series
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-S700D/XU S Series |
| Components | QE50LS03FAUXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK20169 |
| EAN: | 8806095463346 |
| Impressive cinematic sound for a concert-style experience | |
| Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers | |
| Enrich your cinematic experience with TV and soundbar working together in perfect harmony | |
| The built-in centre speaker delivers crystal clear dialogue so you never miss a word | |
| Connect your soundbar wirelessly & stream music from your favourite apps |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| RMS rated power | 250 W |
| Audio decoders | DTS 5.1, DTS Virtual:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Front speakers RMS power | 60 W |
| Center speaker RMS power | 30 W |
| Soundbar speaker RMS power | 90 W |
| Number of speakers | 7 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Night mode | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Soundbar power consumption | 28 W |
| Subwoofer power consumption | 28 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 890 mm |
| Depth | 39.9 mm |
| Height | 38 mm |
| Soundbar weight | 1 kg |
| Subwoofer width | 205 mm |
| Subwoofer depth | 302 mm |
| Subwoofer height | 353 mm |
| Subwoofer weight | 6 kg |
| Package width | 967 mm |
| Package depth | 443 mm |
| Package height | 272 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.