5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK20756
Samsung QE75Q7F5AUXXU 75" QLED Smart Television + HW-Q600F/XU Sound Bar
£1,178.30
Spread the cost:
£98.20 for 12 months at 0.0% APR***
Save £89.70
Separate Price: £1,268
Service that goes further
QE75Q7F5AUXXU
75" QLED Smart Television
- G
- Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Tizen
- 4K Upscaling & Q4 AI Gen1 Processor
- 100% Colour Volume with True Quantum Dot
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1023 x 1677.5 x 331.5
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-Q600F/XU
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 380
- Number of Speakers - 9
- Upgrade your listening experience with the Q600F and its 9 speakers
- Experience cinematic surround sound easily
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 57 x 1030 x 105
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE75Q7F5AUXXU
75" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
| Type | 75" QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE75Q7F5AUXXU |
| Components | QE75Q7F5AUXXU, HW-Q600F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK20756 |
| EAN: | 8806097122777 |
| 4K Upscaling & Q4 AI Gen1 Processor : AI brings true-to-life 4K detail to every picture | |
| 100% Colour Volume with True Quantum Dot: A lifelike viewing experience with vivid colour and boosted brightness4 | |
| Object Tracking Sound Lite: Sound that follows the action on screen | |
| Slim Look: A beautifully slim design blends into your dcor |
| Display diagonal | 190.5 cm (75) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 50 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display diagonal (metric) | 1890 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 |
| TV initiate mirroring | Yes |
| Universal guide | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| Multiroom | Yes |
| Multiroom audio technology | Samsung Multiroom Link |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Frameless design | Yes |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Stand type | Center stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Quantum HDR |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| TV key support | Yes |
| Backlight dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Motion Plus, Gaming Hub, HGiG, Mini Map Zoom, Super Ultra Wide Game View, Surround Sound |
| SmartThings app support | Yes |
| Tap view | Yes |
| Multi View | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RF ports quantity | 3 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 28 |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 135 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 135 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 209 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Samsung technologies (AV/TV) | 4K AI Upscaling, AI Auto Game Mode, Karaoke Mode, Object Tracking Sound Lite, Q-Symphony, Samsung Knox, Samsung SmartThings, Samsung TV Plus, Smart TV powered by Tizen, Supreme UHD Dimming |
| Width (with stand) | 1677.5 mm |
| Depth (with stand) | 331.5 mm |
| Height (with stand) | 1023 mm |
| Weight (with stand) | 26.7 kg |
| Width (without stand) | 1677.5 mm |
| Depth (without stand) | 61.1 mm |
| Height (without stand) | 962.4 mm |
| Weight (without stand) | 25.3 kg |
| Stand width | 355 mm |
| Stand depth | 331 mm |
| Package width | 1822 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 1100 mm |
| Package weight | 34.2 kg |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Processor | Q4 AI Processor |
Samsung HW-Q600F/XU
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-Q600F/XU |
| Components | QE75Q7F5AUXXU, HW-Q600F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK20756 |
| EAN: | 8806097092063 |
| Upgrade your listening experience with the Q600F and its 9 speakers | |
| Experience cinematic surround sound easily | |
| Enhance your cinematic experience with AI-powered technology that syncs your TV and soundbar in perfect harmony | |
| A powerful bass experience, perfect for blockbuster action | |
| Enjoy audio tailored to whatever you are watching with the help of AI optimised sound |
| Audio output channels | 3.1.2 channels |
| RMS rated power | 380 W |
| Audio decoders | DTS 5.1, DTS Virtual:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 380 W |
| Number of speakers | 9 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer type | Active subwoofer |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Subwoofer RMS power | 160 W |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Colour name | Titan Black |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, FLAC, MP3, OGG, WAV |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Night mode | Yes |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Subwoofer | Yes |
| Audio system | Dolby ATMOS (*Dolby ATMOS Music) Dolby TrueHD Dolby Digital Plus Dolby 5.1Ch |
| Brand-specific features | Q-Symphony, Tap Sound, SpaceFit Sound Pro (works with TV), Voice enhancement mode, Auto AV Sync |
| Speakers | 9 |
| Wireless connection | Yes |
| Wireless technology | Bluetooth |
| Compatibility | MP3, AAC, OGG, FLAC, WAV, AIFF |
| Subwoofer output power | 160 W |
| Main unit power consumption | 34 W |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Bluetooth version | 4.2 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| Power source | AC |
| Subwoofer power consumption | 40 W |
| Power consumption (typical) | 34 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 1030 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| Soundbar weight | 3.9 kg |
| Subwoofer width | 184 mm |
| Subwoofer depth | 295 mm |
| Subwoofer height | 343 mm |
| Subwoofer weight | 5.2 kg |
| Package width | 1088 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package weight | 11.3 kg |
| Package weight | 11.3 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | Adaptive Sound, Dolby Atmos®, HDR10+, One Remote Control, Q-Symphony, Samsung Audio Lab, SpaceFit Sound Pro, Tap Sound, Voice Enhancement Mode, Wall Mount Kit Included, Wireless surround sound ready |
| Number of satellite speakers | 9 |
| Colour | Yes |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.