5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK21452
Samsung QE43LS03FAUXXU 43" QLED Smart Television + HW-QS700F/XU Sound Bar
£914.40
Spread the cost:
£76.20 for 12 months at 0.0% APR***
Save £159.60
Separate Price: £1,074
Service that goes further
QE43LS03FAUXXU
43" QLED Smart Television
- G
- Screen (Inches/Type) - 43 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Tizen
- Slim Fit Wall-Mount included with TV
- A TV that blends seamlessly into your home, designed to look just like a picture frame
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 591.9 x 969.5 x 196.9
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-QS700F/XU
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 345
- Number of Speakers - 8
- Feel your entertainment all around you with 3D surround sound delivered by 8 built-in speakers
- Great sound no matter your set-up
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 51 x 1160 x 120
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE43LS03FAUXXU
43" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
| Type | 43" QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE43LS03FAUXXU |
| Components | QE43LS03FAUXXU, HW-QS700F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21452 |
| EAN: | 8806097166894 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| A TV that blends seamlessly into your home, designed to look just like a picture frame | |
| True-to-life colours for authentic art and striking TV viewing, with Quantum Dots | |
| Watch TV and gaze at artwork in full glare-free clarity | |
| Switch from TV viewing to digital art gallery gazing in an instant | |
| Get wrapped up in 8-speaker cinematic sound brought into your home |
| Display diagonal | 109.2 cm (43) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 50 Hz |
| Anti-reflective | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Bezel type | VNB (Very Narrow Bezel) |
| Mini wall mount support | Yes |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR 10+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), Quantum HDR |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Ambient mode | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Game Motion Plus, Gaming Hub, HGiG, Super Ultra Wide Game View |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 52 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 114 kWh |
| Power consumption (max) | 110 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | 4K AI Upscaling, 10 year Screen Burn Warranty, AI Customisation Mode, AI Sound Pro, Adaptive Sensor, Art Mode, Art Store, Art Store Streams, Auto Game Mode (ALLM), Auto HDR Remastering, Colour Booster Pro, Customisable Bezels, Dolby Atmos®, Dual LED, FreeSync Premium, Game Bar, Gaming Hub, Generative Wallpaper, Height adjustable stand, Matte Canvas, Matte Display, Mobile Mirroring, Modern Frame Design & Bezel, Motion Xcelerator 144Hz, Multiple Voice Assistants, My Photo, NQ4 AI Gen2 Processor, Object Tracking Sound, One Connect Box, PANTONE Validated, Quantum HDR, Real Depth Enhancer, Samsung Health, Samsung Knox Security, Samsung Multi View, Samsung Q-Symphony, Samsung SmartThings, Samsung TV Plus, Slim Fit Wall-Mount, Smart TV powered by Tizen, SmartThings Calibration, SolarCell Remote |
| Width (with stand) | 969.5 mm |
| Depth (with stand) | 196.9 mm |
| Height (with stand) | 591.9 mm |
| Weight (with stand) | 8.9 kg |
| Width (without stand) | 969.5 mm |
| Depth (without stand) | 24.9 mm |
| Height (without stand) | 557.8 mm |
| Weight (without stand) | 8.6 kg |
| Manual | Yes |
| Package weight | 14.6 kg |
| Package width | 1087 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 677 mm |
| Package weight | 14.6 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2561E(UK,FR,GE,IT,SP)/TM2361E *Add TM1240A (UK, IT) |
| Smart Remote included | Yes |
| Annual energy consumption | 72 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Hungary |
| Brand-specific features | Modern Frame Design & Bezel*, Pantone Validated Colour, with Real Quantum Dots, Matte Display, Art Mode, Dolby Atmos®*, One Connect Box, NQ4 AI Gen2 Processor, Art Store, Slim Fit Wall-Mount In-Box, Customisable Bezels*, Adaptive Sensors (Brightness & Motion), 4K AI Upscaling, Quantum HDR, My Photo, Art Store Streams, Object Tracking Sound*, AI Sound Pro, Matte Canvas, Gaming Hub, Smart TV powered by Tizen OS*, Samsung TV Plus, Auto HDR Remastering, AI Customisation Mode, Colour Booster Pro, Real Depth Enhancer, Dual LED, Motion Xcelerator 144Hz, Samsung Q-Symphony, Samsung Knox Security, Game Bar, SolarCell Remote, SmartThings, 10 Year Screen Burn Warranty, Height Adjustable Stand, Multiple Voice Assistants, Mobile Mirroring, Generative Wallpaper, Multi View, SmartThings Calibration, Samsung Health*, FreeSync Premium*, Auto Game Mode (ALLM) |
| One Connect box | Yes |
| Aerial input | DVB-T2CS2 |
| Stand | SIMPLE |
| Sound technology | Dolby Atmos, Q-Symphony, OTS Lite, 360 Audio, Surround Sound |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
Samsung HW-QS700F/XU
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-QS700F/XU |
| Components | QE43LS03FAUXXU, HW-QS700F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21452 |
| EAN: | 8806097094241 |
| Feel your entertainment all around you with 3D surround sound delivered by 8 built-in speakers | |
| Great sound no matter your set-up | |
| Experience cinematic surround sound easily with cable-free connectivity | |
| Enhance your cinematic experience with AI-powered technology that syncs your TV and soundbar in perfect harmony | |
| Enjoy deep bass that brings all the action on screen to life |
| Audio output channels | 3.1.2 channels |
| RMS rated power | 345 W |
| Audio decoders | DTS 5.1, DTS Virtual:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 185 W |
| Number of speakers | 8 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer type | Active subwoofer |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Subwoofer RMS power | 160 W |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Colour name | Titan Black |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, ALAC, FLAC, MP3, OGG, WAV |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Night mode | Yes |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Subwoofer | Yes |
| Audio system | Dolby ATMOS |
| Brand-specific features | Q-Symphony, Tap Sound, Adaptive Sound, SpaceFit Sound Pro (works with TV), Voice enhancement mode, Auto AV Sync |
| Speakers | 8 |
| Wireless connection | Yes |
| Wireless technology | Wi-Fi, Bluetooth, Apple Airplay |
| Subwoofer output power | 160 W |
| Main unit power consumption | 38 W |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Power source | AC |
| Subwoofer power consumption | 28 W |
| Power consumption (typical) | 38 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 1160 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 51 mm |
| Weight | 4.4 kg |
| Subwoofer width | 249 mm |
| Subwoofer depth | 249 mm |
| Subwoofer height | 252 mm |
| Subwoofer weight | 4.8 kg |
| Package width | 1217 mm |
| Package depth | 296 mm |
| Package height | 392 mm |
| Package weight | 12.8 kg |
| Package weight | 12.8 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | Adaptive Sound, Dolby Atmos®, Game Mode Pro, HDMI eARC, HDR10+, One Remote Control, Q-Symphony, Samsung Audio Lab, SmartThings, SpaceFit Sound Pro, Tap Sound, Voice Enhancement Mode, Wall Mount Kit Included, Wireless surround sound ready |
| Wireless satellite speakers | Yes |
| Colour | Yes |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.