5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK21457
Samsung QE65LS03FWUXXU 65" QLED Smart Television + HW-S700D/XU Sound Bar
£1,692.40
Save £195.60
Separate Price: £1,888
Service that goes further
QE65LS03FWUXXU
65" QLED Smart Television
- G
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD Neo QLED
- Operating System - Tizen
- A TV that blends seamlessly into your home, designed to look just like a picture frame, with a minimalist single box set-up with wireless freedom.
- Art and entertainment in exceptional colour, contrast and brightness with Mini LEDs.
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 866.5 x 1456.7 x 256.8
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-S700D/XU S Series
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 7
- Impressive cinematic sound for a concert-style experience
- Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 38 x 890 x 39.9
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE65LS03FWUXXU
65" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
| Type | 65" QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE65LS03FWUXXU |
| Components | QE65LS03FWUXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21457 |
| EAN: | 8806097124290 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| A Tv That Blends Seamlessly Into Your Home, Designed To Look Just Like A Picture Frame, With A Minimalist Single Box Set-Up With Wireless Freedom. | |
| Art And Entertainment In Exceptional Colour, Contrast And Brightness With Mini Leds. | |
| Art Store - Switch From Tv Viewing To Digital Art Gallery Gazing In An Instant. | |
| Watch Tv And Gaze At Artwork In Full Glare-Free12 Clarity With Matte Display. | |
| Our Best 4K Ai Processor Optimises Picture And Sound For Our Ultimate 4K Viewing. |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | Neo QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Anti-reflective | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio output channels | 2.0.2 channels |
| Sound modes | AI Sound Pro, Adaptive Sound Pro, Surround |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 300 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Bezel type | VNB (Very Narrow Bezel) |
| Mini wall mount support | Yes |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR 10+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming), Neo Quantum HDR |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Game Motion Plus, Gaming Hub, HGiG, Super Ultra Wide Game View, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| HDMI ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 112 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 112 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 211 kWh |
| Power consumption (max) | 190 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | Object Tracking Sound, Matte Canvas, Matte Display, 4K AI Upscaling Pro, One Connect Box, Smart TV powered by Tizen, 10 year Screen Burn Warranty, SmartThings, SmartThings Calibration Pro, Colour Booster Pro, AI Auto Game Mode, Mobile Mirroring, AI Customisation Mode, SolarCell Remote, Modern Frame Design & Bezel, Customisable Bezel, AI Motion Enhancer Pro, Motion Xcelerator 144Hz, AI Sound Pro, Dolby Atmos®, Multiple Voice Assistants, FreeSync Premium Pro, Adaptive Sensor, Game Bar, My Photo, Quantum Matrix Technology Slim, NQ4 AI Gen3 Processor, Real Depth Enhancer, Gaming Hub, Neo Quantum HDR, Generative Wallpaper, Samsung Health, Samsung Knox Security, Height adjustable stand, Samsung Multi View, Art Mode, Samsung Q-Symphony, Art Store, Art Store Streams, Samsung TV Plus, Auto Game Mode (ALLM), Auto HDR Remastering Pro, Slim Fit Wall-Mount |
| Width (with stand) | 1456.7 mm |
| Depth (with stand) | 256.8 mm |
| Height (with stand) | 866.5 mm |
| Weight (with stand) | 22 kg |
| Width (without stand) | 1456.7 mm |
| Depth (without stand) | 24.9 mm |
| Height (without stand) | 836.9 mm |
| Weight (without stand) | 21.8 kg |
| Manual | Yes |
| Package weight | 32.3 kg |
| Package width | 1598 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 933 mm |
| Package weight | 32.3 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Smart Remote included | Yes |
| Annual energy consumption | 155 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
| One Connect box | Yes |
| Aerial input | DVB-T2CS2 |
| Stand | ROUND FEET |
| Sound technology | Dolby Atmos, Q-Symphony Pro, OTS, Adaptive Sound Pro, 360 Audio |
| Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
Samsung HW-S700D/XU S Series
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-S700D/XU S Series |
| Components | QE65LS03FWUXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21457 |
| EAN: | 8806095463346 |
| Impressive cinematic sound for a concert-style experience | |
| Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers | |
| Enrich your cinematic experience with TV and soundbar working together in perfect harmony | |
| The built-in centre speaker delivers crystal clear dialogue so you never miss a word | |
| Connect your soundbar wirelessly & stream music from your favourite apps |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| RMS rated power | 250 W |
| Audio decoders | DTS 5.1, DTS Virtual:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Front speakers RMS power | 60 W |
| Center speaker RMS power | 30 W |
| Soundbar speaker RMS power | 90 W |
| Number of speakers | 7 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Night mode | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Soundbar power consumption | 28 W |
| Subwoofer power consumption | 28 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 890 mm |
| Depth | 39.9 mm |
| Height | 38 mm |
| Soundbar weight | 1 kg |
| Subwoofer width | 205 mm |
| Subwoofer depth | 302 mm |
| Subwoofer height | 353 mm |
| Subwoofer weight | 6 kg |
| Package width | 967 mm |
| Package depth | 443 mm |
| Package height | 272 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.