5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK21462
Samsung QE100QN80FUXXU 100" QLED Smart Television + HW-Q800F/XU Sound Bar
£2,898.50
Spread the cost:
£241.55 for 12 months at 0.0% APR***
Save £299.50
Separate Price: £3,198
Service that goes further
QE100QN80FUXXU
100" QLED Smart Television
- F
- Screen (Inches/Type) - 100 4K Ultra HD Neo QLED
- Operating System - Tizen
- 4K AI Upscaling & NQ4 AI Gen2 Processor
- Quantum Matrix Technology Core with Mini LEDs
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1332.4 x 2229.8 x 415.4
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-Q800F/XU
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 400
- Number of Speakers - 11
- Bring your entertainment to life and get 3D surround sound delivered by 11 speakers
- Experience cinematic surround sound easily with cable-free connectivity
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 60.4 x 1110.7 x 120
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE100QN80FUXXU
100" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Silver, F Rated
| Type | 100" QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE100QN80FUXXU |
| Components | QE100QN80FUXXU, HW-Q800F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21462 |
| EAN: | 8806095995144 |
| 4K AI Upscaling & NQ4 AI Gen2 Processor: Powerful 4K AI processor optimises picture and sound for superior 4K viewing | |
| Quantum Matrix Technology Core with Mini LEDs: Watch what you love in incredible colour, contrast and clarity | |
| Dolby Atmos with Object Tracking Sound Lite: Immersive surround sound that flows with every action | |
| AI Sound Pro: Expertly engineered sound, tailored for where and what you're watching | |
| Motion Xcelerator 144Hz: Game on glitch-free with ultra-smooth gameplay and perfect visuals |
| Display diagonal | 2.54 m (100) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | Neo QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 30 W |
| Audio output channels | 4.0 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Product colour | Silver |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Carbon Silver |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Stand type | Center stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR 10+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming), Neo Quantum HDR |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Game Motion Plus, Gaming Hub, HGiG, Mini Map Zoom, Super Ultra Wide Game View, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 175 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 175 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 447 kWh |
| Power consumption (max) | 430 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | 4K AI Upscaling, AI Auto Game Mode, AI Customisation Mode, AI Energy Mode, AI Mode, AI Sound Pro, Adaptive Sound Pro, Auto Game Mode (ALLM), Auto HDR Remastering, Colour Booster Pro, Dolby Atmos®, FreeSync Premium Pro, Game Bar, Gaming Hub, Generative Wallpaper, Motion Xcelerator 144Hz, Multiple Voice Assistants, NQ4 AI Gen2 Processor, Neo Quantum HDR, Object Tracking Sound Lite, PANTONE Validated, Quantum Matrix Technology Core, Real Depth Enhancer, Samsung Health, Samsung Knox Security, Samsung Multi View, Samsung Q-Symphony, Samsung TV Plus, Smart TV powered by Tizen, SmartThings, SmartThings Calibration, SolarCell Remote, Supersize Picture Enhancer, Universal Gesture |
| Width (with stand) | 2229.8 mm |
| Depth (with stand) | 415.4 mm |
| Height (with stand) | 1332.4 mm |
| Weight (with stand) | 60.3 kg |
| Width (without stand) | 2229.8 mm |
| Depth (without stand) | 57.4 mm |
| Height (without stand) | 1273.4 mm |
| Weight (without stand) | 58.9 kg |
| Manual | Yes |
| Package weight | 80.7 kg |
| Package width | 2399 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 1444 mm |
| Package weight | 80.7 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2360E (UK Add TM1240A) |
| Smart Remote included | Yes |
| Annual energy consumption | 243 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
| Mains power | Yes |
| Brand-specific features | NQ4 AI Gen2 Processor, 4K AI Upscaling, Quantum Matrix Technology Core, Neo Quantum HDR, Dolby Atmos® (virtual), Motion Xcelerator 144Hz, PANTONE Validated, AI Sound Pro, Smart TV powered by Tizen OS*, Gaming Hub, Samsung TV Plus, Samsung Q-Symphony, Object Tracking Sound Lite, Samsung Knox Security, SmartThings, Colour Booster Pro, Real Depth Enchancer, Auto HDR Remastering, Supersize Picture Enhancer, AI Auto Game Mode, Game Bar, AI Mode, AI Customisation Mode, SolarCell Remote, FreeSync Premium Pro, Universal Gesture, Generative Wallpaper, SmartThings Collaboration, Auto Game Mode (ALLM), AI Energy Mode, Multi View, Multiple Voice Assistants, Samsung Health* |
| Aerial input | DVB-T2CS2 |
| Stand | AERO LINEAR |
| Sound technology | Dolby Atmos, Q-Symphony, OTS Lite, 360 Audio, Surround, Active Voice Amplifier Pro |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
Samsung HW-Q800F/XU
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-Q800F/XU |
| Components | QE100QN80FUXXU, HW-Q800F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21462 |
| EAN: | 8806097094227 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Bring your entertainment to life and get 3D surround sound delivered by 11 speakers | |
| Experience cinematic surround sound easily with cable-free connectivity | |
| Enhance your cinematic experience with AI-powered technology that syncs your TV and soundbar in perfect harmony | |
| Experience epic bass for an explosion of blockbuster action | |
| Intelligent, tailored sound that automatically tunes to your space. |
| Audio output channels | 5.1.2 channels |
| RMS rated power | 400 W |
| Audio decoders | DTS 5.1, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 400 W |
| Number of speakers | 11 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer type | Active subwoofer |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Subwoofer RMS power | 200 W |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Colour name | Black |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, ALAC, FLAC, MP3, OGG, WAV |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Night mode | Yes |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Subwoofer | Yes |
| Audio system | Dolby ATMOS |
| Brand-specific features | Q-Symphony, Farfield Voice expansion for TV, Tap Sound, Active Voice Amplifier Pro, Adaptive Sound, Voice enhance mode, SpaceFit Sound Pro, Auto AV Sync |
| Speakers | 11 |
| Wireless connection | Yes |
| Wireless technology | Wi-Fi, Bluetooth, Apple Airplay |
| Compatibility | MP3, AAC, OGG, FLAC, WAV, ALAC, AIFF |
| Subwoofer output power | 200 W |
| Main unit power consumption | 39 W |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Power source | AC |
| Subwoofer power consumption | 26 W |
| Power consumption (typical) | 39 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 1110.7 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 60.4 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Soundbar weight | 5.1 kg |
| Subwoofer width | 249 mm |
| Subwoofer depth | 249 mm |
| Subwoofer height | 252 mm |
| Subwoofer weight | 7.2 kg |
| Package width | 1182 mm |
| Package depth | 291 mm |
| Package height | 404 mm |
| Package weight | 15.3 kg |
| Package weight | 15.3 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | Active Voice Amplifier Pro, Adaptive Sound, Dolby Atmos®, Game Mode Pro, HDMI eARC, HDR10+, One Remote Control, Q-Symphony, Samsung Audio Lab, SmartThings, SpaceFit Sound Pro, Tap Sound, Voice Enhancement Mode, Wall Mount Kit Included, Wireless surround sound ready |
| Wireless satellite speakers | Yes |
| Colour | Yes |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.