5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK21485
Samsung QE98QN90FATXXU 98" Neo QLED Smart Television + HW-B650F/XU Sound Bar
£4,608
Save £120
Separate Price: £4,728
Service that goes further
QE98QN90FATXXU
98" Neo QLED Smart Television
- E
- Screen (Inches/Type) - 98 4K Ultra HD Neo QLED
- Operating System - Tizen
- NQ4 AI Gen3 Processor
- Supersize Picture Enhancer
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1305.9 x 2185.1 x 364.9
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-B650F/XU
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 370
- Number of Speakers - 4
- Elevate your entertainment set-up with 4 built-in speakers
- Experience rich surround sound with ease
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 59.4 x 858.8 x 75
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE98QN90FATXXU
98" Neo QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
| Type | 98" Neo QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE98QN90FATXXU |
| Components | QE98QN90FATXXU, HW-B650F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21485 |
| EAN: | 8806095989730 |
| NQ4 AI Gen3 Processor | |
| Supersize Picture Enhancer | |
| Quantum Mini LED Pro |
| Display diagonal | 2.49 m (98) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | Neo QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 165 Hz, 120 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Quantum Matrix Technology Plus |
| Anti-glare screen | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 (IT,GB,DE,CZ,SK,ES,PL,AT,FR,FI,EE,GR,SI,HR,BE,NL,LU,HU,CH,PT,DK,ME) |
| Smart modes | Filmmaker |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 60 W |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Titan Black |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Security update term | 31 DECEMBER 2030 |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Slim fit wall mount support | Yes |
| Stand type | Hexagon stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Neo Quantum HDR+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Backlight dimming technology | Ultimate UHD Dimming |
| Picture processor | NQ4 AI Gen3 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Gaming Hub, HGiG, Game Motion Plus, Super Ultra Wide Game View, Mini Map Zoom, Dynamic Black EQ, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| Tap view | Yes |
| Video upscaling | Yes |
| Multi View | Yes |
| Multi View | 2 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 27 |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Universal Browse & Play | Yes |
| Power consumption (typical) | 152 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 152 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 317 kWh |
| Power consumption (max) | 475 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | NeoSlim Design, Real Depth Enhancer Pro, Samsung TV Plus, Adaptive Sound Pro, Object Tracking Sound PLUS, Auto Game Mode (ALLM), Gaming Hub, Ultimate UHD Dimming, Samsung Health, Smart Calibration Pro, Smart Calibration, Built-in SmartThings Hub, Wide Viewing Angle, Q-Symphony, FreeSync Premium Pro, 4K AI Upscaling Pro, Anti-Reflection Screen, Auto HDR Remastering Pro, Colour Booster Pro, AI Auto Game Mode, Generative Wallpaper, Art Store, Active Voice Amplifier Pro, EyeComfort Mode, AI Motion Enhancer Pro, Supersize Picture Enhancer |
| Width (with stand) | 2185.1 mm |
| Depth (with stand) | 364.9 mm |
| Height (with stand) | 1305.9 mm |
| Weight (with stand) | 70.6 kg |
| Width (without stand) | 2185.1 mm |
| Depth (without stand) | 31.1 mm |
| Height (without stand) | 1249.3 mm |
| Weight (without stand) | 61.4 kg |
| Stand width | 479 mm |
| Stand depth | 365 mm |
| Manual | Yes |
| Package weight | 90.7 kg |
| Package width | 2370 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 1420 mm |
| Package weight | 90.7 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2360E (UK, Italia add TM1240A) |
| Annual energy consumption | 211 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
| Picture mode | Filmmaker |
| Brand-specific features | NQ4 AI Gen3 Processor, 4K AI Upscaling Pro, Glare Free, Neo Quantum HDR+, Quantum Matrix Technology Plus, Dolby Atmos® (virtual), NeoSlim Design, AI Motion Enhancer Pro, Object Tracking Sound+, Smart TV powered by Tizen OS*, Gaming Hub, Samsung TV Plus, AI Sound Pro, Motion Xcelerator 165Hz, PANTONE Validated, Samsung Q-Symphony, Samsung Knox Security, SmartThings, Colour Booster Pro, Real Depth Enhancer Pro, Auto HDR Remastering Pro, Supersize Picture Enhancer, AI Auto Game Mode, Game Bar, AI Mode, AI Customisation Mode, SolarCell Remote, Slim Fit Wall-Mount Compatible, FreeSync Premium Pro, SmartThings Calibration Pro, Auto Game Mode (ALLM), AI Energy Mode, Multi View, Multiple Voice Assistants, Samsung Health* |
| Stand | SHARP NECK HEXAGON |
| Smart TV applications | DVB-T2CS2 x2 |
| TV design | NeoSlim |
| Sound technology | Dolby Atmos, Q-Symphony, OTS+, Surround, 360 Audio, Adaptive Sound Pro, Active Voice Amplifier Pro |
| Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Supported display resolution (HDMI) | 4K 165Hz (for HDMI 1/2/3/4) |
Samsung HW-B650F/XU
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-B650F/XU |
| Components | QE98QN90FATXXU, HW-B650F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21485 |
| EAN: | 8806097092049 |
| Elevate your entertainment set-up with 4 built-in speakers | |
| Experience rich surround sound with ease | |
| Enhance your cinematic experience with AI-powered technology that syncs your TV and soundbar in perfect harmony | |
| Experience crystal clear dialogue with 370W of sound | |
| Enjoy audio tailored to whatever you are watching with the help of optimised sound |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| RMS rated power | 370 W |
| Audio decoders | DTS Virtual:X, Dolby Digital 5.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Number of speakers | 4 |
| Subwoofer included | Yes |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, FLAC, MP3, OGG, WAV |
| Q-Symphony | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Digital audio optical in | 1 |
| Soundbar power consumption | 24 W |
| Subwoofer power consumption | 48 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 858.8 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 59.4 mm |
| Soundbar weight | 2.2 kg |
| Subwoofer width | 184 mm |
| Subwoofer depth | 295 mm |
| Subwoofer height | 343 mm |
| Subwoofer weight | 5 kg |
| Package width | 925 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package weight | 9 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | Adaptive Sound, Bass Boost, Night mode, Wireless surround sound ready |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.