5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK21492
Samsung QE85QN90FATXXU 85" Neo QLED Smart Television + HW-B400F/XU Sound Bar
£2,499
Save £99
Separate Price: £2,598
Service that goes further
QE85QN90FATXXU
85" Neo QLED Smart Television
- E
- Screen (Inches/Type) - 85 4K Ultra HD Neo QLED
- Operating System - Tizen
- NQ4 AI Gen3 Processor
- 4K AI Upscaling Pro
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1143 x 1892.2 x 321.3
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-B400F/XU
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 40
- Number of Speakers - 4
- Elevate your standard TV sound with 4 front-firing speakers
- Great sound and surprisingly good bass within a compact design
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 66.5 x 641 x 107
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE85QN90FATXXU
85" Neo QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
| Type | 85" Neo QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE85QN90FATXXU |
| Components | QE85QN90FATXXU, HW-B400F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21492 |
| EAN: | 8806095995175 |
| NQ4 AI Gen3 Processor | |
| 4K AI Upscaling Pro | |
| Quantum Mini LED Pro |
| Display diagonal | 2.16 m (85) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | Neo QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 165 Hz, 120 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Quantum Matrix Technology Plus |
| Anti-glare screen | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.4 (IT,GB,DE,CZ,SK,ES,PL,AT,FR,FI,EE,GR,SI,HR,BE,NL,LU,HU,CH,PT,DK,ME) |
| Smart modes | Filmmaker |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 60 W |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Titan Black |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Security update term | 31 DECEMBER 2030 |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| Slim fit wall mount support | Yes |
| Stand type | Hexagon stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Neo Quantum HDR+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Backlight dimming technology | Ultimate UHD Dimming |
| Picture processor | NQ4 AI Gen3 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Game features | Gaming Hub, HGiG, Game Motion Plus, Super Ultra Wide Game View, Mini Map Zoom, Dynamic Black EQ, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| Tap view | Yes |
| Video upscaling | Yes |
| Multi View | Yes |
| Multi View | 2 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 27 |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Universal Browse & Play | Yes |
| Power consumption (typical) | 122 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 122 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 326 kWh |
| Power consumption (max) | 390 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | NeoSlim Design, Real Depth Enhancer Pro, Samsung TV Plus, Adaptive Sound Pro, Object Tracking Sound PLUS, Auto Game Mode (ALLM), Gaming Hub, Ultimate UHD Dimming, Samsung Health, Smart Calibration Pro, Smart Calibration, Built-in SmartThings Hub, Wide Viewing Angle, Q-Symphony, FreeSync Premium Pro, 4K AI Upscaling Pro, Slim Wall Mount Kit Included, Anti-Reflection Screen, Auto HDR Remastering Pro, Colour Booster Pro, AI Auto Game Mode, Generative Wallpaper, Art Store, Active Voice Amplifier Pro, EyeComfort Mode, AI Motion Enhancer Pro, Supersize Picture Enhancer |
| Width (with stand) | 1892.2 mm |
| Depth (with stand) | 321.3 mm |
| Height (with stand) | 1143 mm |
| Weight (with stand) | 49.9 kg |
| Width (without stand) | 1892.2 mm |
| Depth (without stand) | 27.9 mm |
| Height (without stand) | 1081.9 mm |
| Weight (without stand) | 43.5 kg |
| Stand width | 418 mm |
| Stand depth | 321 mm |
| Manual | Yes |
| Package weight | 63.3 kg |
| Package width | 2141 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 1245 mm |
| Package weight | 63.3 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2360E (UK, Italia add TM1240A) |
| Smart Remote included | Yes |
| Annual energy consumption | 169 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
| Mains power | Yes |
| Picture mode | Filmmaker |
| Brand-specific features | NQ4 AI Gen3 Processor, 4K AI Upscaling Pro, Glare Free, Neo Quantum HDR+, Quantum Matrix Technology Plus, Dolby Atmos® (virtual), NeoSlim Design, AI Motion Enhancer Pro, Object Tracking Sound+, Smart TV powered by Tizen OS*, Gaming Hub, Samsung TV Plus, AI Sound Pro, Motion Xcelerator 165Hz, PANTONE Validated, Samsung Q-Symphony, Samsung Knox Security, SmartThings, Colour Booster Pro, Real Depth Enhancer Pro, Auto HDR Remastering Pro, Supersize Picture Enhancer, AI Auto Game Mode, Game Bar, AI Mode, AI Customisation Mode, SolarCell Remote, Slim Fit Wall-Mount Compatible, FreeSync Premium Pro, SmartThings Calibration Pro, Auto Game Mode (ALLM), AI Energy Mode, Multi View, Multiple Voice Assistants, Samsung Health* |
| Aerial input | DVB-T2CS2 x2 |
| Stand | SHARP NECK HEXAGON |
| TV design | NeoSlim |
| Sound technology | Dolby Atmos, Q-Symphony, OTS+, Surround, 360 Audio, Adaptive Sound Pro, Active Voice Amplifier Pro |
| Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Supported display resolution (HDMI) | 4K 165Hz (for HDMI 1/2/3/4) |
Samsung HW-B400F/XU
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-B400F/XU |
| Components | QE85QN90FATXXU, HW-B400F/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21492 |
| EAN: | 8806097092131 |
| Elevate your standard TV sound with 4 front-firing speakers | |
| Great sound and surprisingly good bass within a compact design | |
| Never miss a word of your favourite show | |
| Get that home cinema experience without waking the kids or disturbing your neighbours | |
| Elevate your home cinema set-up with 3D cinematic sound |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio decoders | DTS 2.0 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 40 W |
| Number of speakers | 4 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Colour name | Titan Black |
| Audio formats supported | AAC, FLAC, MP3, WAV |
| Night mode | Yes |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Subwoofer | No subwoofer |
| Audio system | Dolby 2ch |
| Brand-specific features | Voice enhancement mode, Auto AV Sync |
| Speakers | 4 |
| Wireless connection | Yes |
| Wireless technology | Bluetooth, NFC |
| Compatibility | MP3,AAC,FLAC,WAV |
| Main unit power consumption | 20 W |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| HDMI in | 0 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 641 mm |
| Depth | 107 mm |
| Height | 66.5 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Soundbar weight | 2.1 kg |
| Package width | 928 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 2.9 kg |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | 3D Surround Sound, NFC, Night mode, One Remote Control, Voice Enhancement Mode, Wall Mount Kit Included |
| Number of satellite speakers | 4 |
| Colour | Yes |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.promotions.my-samsung.com..
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.