Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch SBH4HVX00G Series 4
Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: SBH4HVX00G
- Place Settings - 14
- A perfect design match thanks to Vario Hinge. Leaving no gaps even in kitchens with low plinth heights and high built-in solutions
- XXL dishwashers
- ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 865 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Bosch |
| Model | SBH4HVX00G Series 4 |
| Also known as: | SBH4HVX00G |
| EAN: | 4242005470365 |
| A perfect design match thanks to Vario Hinge. Leaving no gaps even in kitchens with low plinth heights and high built-in solutions | |
| XXL dishwashers: are 5cm larger than standard dishwashers, creating more space for larger dishes | |
| ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads | |
| InfoLight: a red light on the floor indicates whether the dishwasher is switched on or off | |
| Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Control panel colour | Grey |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Cutlery basket type | Bosch VarioFlex Basket |
| Tub material | Stainless steel |
| Brand specific tub material | Polinox |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Eco, Glass 40°C, Intensive, Quick |
| Temperature (max) | 65 °C |
| Cycle time | 270 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| AquaSensor function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Half-load | Yes |
| Load sensor | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | Bosch Home Connect |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 85 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 865 mm |
| Weight | 35.2 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 865 mm |
| Installation compartment height (max) | 925 mm |
| Custom panel weight (min) | 4.5 kg |
| Custom panel weight (max) | 11 kg |
| Package weight | 37.8 kg |
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.