2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RQ760N4SBFE
American Fridge Freezer, Black, E Rated, Non-Plumbed
Retail Price
£1,799
Free Delivery
Spread the cost:
£149.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 3rd April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £9.29 p/m
Flexible Finance Options
£149.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: RQ760N4SBFE
- Net Capacity - Fridge 353 Litres/Freezer 232 Litres
- Holds 30 bags of food shopping
- Triple cooling technology and My fresh choice compartment
- Water and ice dispenser - Non-plumbed
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1785 x 914 x 725
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RQ760N4SBFE |
| EAN: | 6921727074072 |
| Holds 30 bags of food shopping | |
| Triple cooling technology and My fresh choice compartment | |
| Water and ice dispenser - Non-plumbed | |
| Cantilever shelves gives more flexibility to adjust the height | |
| Full width pantry for storing big items | |
| Inverter compressor is quiet, long lasting & energy efficient | |
| Wifi connection |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 584 L |
| Climate class | SN-N |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Cooling system | Ventilated |
| Water supply type | Water tank |
| Water tank capacity | 4.5 L |
| Ice dispenser | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Triple Cooling system | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 353 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| No Frost+ (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg tray | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 232 L |
| Freezing capacity | 9 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 6 |
| Freezer number of vegetable drawers | 4 |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Convertible compartment | Yes |
| Number of cooling modes | 2 |
| Convertible compartment door balconies | 3 |
| Convertible compartment interior light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 352 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| Connected load | 141 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 98.5 |
| Power plug type | Type F |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 914 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1785 mm |
| Weight | 134 kg |
| Width with door open | 1471 mm |
| Package width | 968 mm |
| Package depth | 778 mm |
| Package height | 1891 mm |
| Package weight | 144 kg |
| Hisense technologies (food storage) | Cantilever Shelf, ConnectLife, ConnectLife app, Inverter Compressor, LED Display, Large Fruit & Vegetables Crisper, Metal Glide Drawers, Metal-Tech Cooling, No Frost System, Non-plumbed Water Dispenser, PureFlat Design, Recessed Handle, Soft LED Lighting, Split Cantilever Shelf, Super Freeze |
| Compliance certificates | CE, GS mark, CB |
| No Frost system | Yes |
Ice & Water Dispenser (CD PureFlat)
This very convenient built-in ice and water dispenser can produce 2.2 litre ice for the whole family per day. Without opening the fridge door, you can choose between ice cubes, crushed ice or chilled water, whatever and whenever you want. Hassle-free way of getting your cold drinks.
My Fresh Choice (CD PureFlat)
My Fresh Choice zone can easily be converted from fridge to freezer with temperature settings going from -20C all the way to +5C, depending on what you want to store at that moment. By setting the temperature you need, you create a perfect environment for your food, efficiently prolonging its freshness and taste.
Premium Flat Door Design (CD PureFlat)
Designed to meet even the most demanding users. Because of its premium appearance with flat door design, recessed handles and high qualiy materials, this fridge-freezer is a perfect fit for any modern kitchen.
Antibacterial Guard (CD PureFlat)
By eliminating up to 99.999 % of bacteria, this refrigerator keeps your food fresh for a longer period of time. Thanks to a highly effective antibacterial liner inside the fridge is bacteria-free, making it more clean and healthy to use.*99.999% is from the TUV report. The antibacterial effect is tested in accordance with ISO 22196-2011 Measurement of antibacterial activity on plastics and other non-porous surfaces. The test representative bacteria are Staphylococcus aureus and Escherichia coli.
Triple Zone (CD PureFlat)
This fridge-freezer is fully adaptable to your needs. It has three different compartments with flexible temperatures - fridge, freezer, and My Fresh Choice section, each with their own controls. You can set the fridge and the freezer to whatever temperature suits you most. My Fresh Choise compartment is perfect if you need more fridge or freezer space, depending on your daily need, because it has the biggest temperature span.
Metal Glide Drawers (CD PureFlat)
All frozen items, even the largest ones, can now be reached easier and quicker, thanks to the durable metal easy-glide runners. Transparent design of the drawer, which can hold up to 27 kg, offers clear overview of the content.
Height-adjustable Shelves (CD PureFlat)
Enjoy flexibility with the fully adjustable shelves. If you want more space between the shelves, simply take one out and place it on a different shelf-holder. That way you can tailor the inside of the fridge specially to your needs and all the large bottles, mason jars or tall cakes will fit perfectly inside the fridge.
Metal-Tech Cooling (CD PureFlat)
The rear wall of the fridge is overlaid with stainless steel, which ensures the cool air is distributed evenly from the inside out. This combination of advanced technologies ensures ideal temperature and humidity levels at all times.
Durable Inverter (CD PureFlat)
Modern inverter compressors measure the conditions inside your fridge and adjust the cooling output accordingly, to ensure a stable temperature, save energy and run quieter, while also extending your appliances lifespan.
Surround LED Lighting (CD PureFlat)
Highly efficient illumination enables more clear and deep overview of fridge content.
Super Cool & Super Freeze (CD PureFlat)
With only touch of a button, the super cool function will assure quick cooling of your food and drinks. When its time to stock up your freezer with new food, use the super freeze function, which will rapidly lower the temperature to 24 C and generate cold air to freeze your groceries quickly and keep them in an optimum condition.
XXL Door Balcony (CD PureFlat)
XXL Door Balcony enables you to safely store bigger and taller items inside the door. It can handle bulky cartons of milk or juice and two rows of drink cans and bottles. Totally six door balconies in the fridge provide a huge storing place.
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£9.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £599.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.