5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark LA450UKT
Upright Vacuum Cleaner, Grey
£298
£304 with delivery
- Product code: LA450UKT
- Bin Capacity (Litres) - 1.2
- Container Type - Bagless
- Weight - 6.43 kg
- Cable Length (m) - 8
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1150 x 260 x 418

| Type | Upright Vacuum Cleaner |
| Brand | Shark |
| Model | LA450UKT |
| EAN: | 0622356328227 |
| Maximum input power | 600 W |
| Suction power | 167.7 AW |
| AC input voltage | 240 V |
| Cleaning type | Dry |
| Dust container type | Bagless |
| Dust capacity | 1.2 L |
| Product colour | Graphite, Grey |
| Container material | Plastic |
| Tube type | Fixed |
| Hose length | 1.5 m |
| Filter | AACS (Anti Allergen Complete Seal) |
| Vacuum air filtering | Allergy filter |
| Dirt separating method | Filtering |
| Proper use | Home |
| Cleaning surfaces | Carpet, Hard floor, Soft floor, Stair steps, Upholstery, Vinyl |
| Operating radius | 10.1 m |
| Allergy care | Yes |
| Cord length | 8 m |
| Cord storage | Yes |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 2.22 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Width | 260 mm |
| Depth | 418 mm |
| Height | 1150 mm |
| Weight | 6.43 kg |
| Package width | 304 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 803 mm |
| Package weight | 8.18 kg |
| Crevice tool | Yes |
| Manual | Yes |
| Cable length | 8 m |
| Output power | 600 W |
| Power cable length | 8 m |
| Input voltage | 240 V |
| Dimensions (WxDxH) | 260 x 418 x 1150 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 304 x 220 x 803 mm |
| Accessory storage | Yes |
| Package weight | 8.18 kg |
| Colour | Yes |
| Dimensions (LxWxH) | 418 x 260 x 1150 mm |
| Package dimensions (LxWxH) | 220 x 304 x 803 mm |
5 years parts and labour. To activate your warranty go to sharkclean.co.uk/INTERSHOP/web/WFS/SharkNinja-GB-Site/en_GB/-/GBP/ViewProductRegistration-Start.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £99.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.