2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele FN 4322 D-1 EU1
No Frost Tall Freezer, White, D Rated
£969
Free Delivery
Spread the cost:
£80.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 6th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£80.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 12431410
- Net Capacity - 200 Litres
- No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost
- More space for particularly large frozen food XXL box
- Handle-less design thanks to an integrated handle design
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1455 x 597 x 675
Energy
Rating
| Type | No Frost Tall Freezer |
| Brand | Miele |
| Model | FN 4322 D-1 EU1 |
| Also known as: | 12431410, FN 4322 D1 EU1, FN4322Dws-1EU1, FN4322Dws1EU1 |
| EAN: | 4002516742371 |
| No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost | |
| More space for particularly large frozen food XXL box | |
| Handle-less design thanks to an integrated handle design | |
| Food is frozen quickly and gently SuperFreeze | |
| Flexible increase in freezer volume VarioRoom |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Freezer drawers quantity | 5 |
| Freezer net capacity | 200 L |
| Freezing capacity | 16 kg/24h |
| Storage time during power failure | 16 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Number of individual temperature zones | 1 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Freezer temperature (min) | 10 °C |
| Freezer temperature (max) | 43 °C |
| Apps supported | Miele@home |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Locking | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 177 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy usage | 0.48 kWh/24h |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1455 mm |
| Weight | 53.7 kg |
| Miele technologies (food storage) | VarioRoom |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £323 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.