2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Rangemaster RWC3018 Stainless Steel Wine Cooler, F Rated
£599
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 3rd April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.99 p/m
Flexible Finance Options
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 126160
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 18
- Dual temperature zones for two different internal temperatures
- UV filtered glass
- Anti-vibration system
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 295 x 575
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | Rangemaster |
| Model | RWC3018 Stainless Steel |
| Also known as: | 126160, RWC3018SS |
| EAN: | 5028683126164 |
| Dual temperature zones for two different internal temperatures | |
| UV filtered glass | |
| Anti-vibration system | |
| 5 glide-out premium wooden shelves | |
| Door Alarm | |
| Digital Control With Touch Panel In Cabinet |
| Appliance placement | Built-in |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Door colour | Stainless steel |
| Handle colour | Stainless steel |
| Door hinge | Left/right |
| Reversible doors | Yes |
| Bottles capacity | 18 bottle(s) |
| Climate class | SN-T |
| Noise level | 39 dB |
| Wine cooler net capacity | 55 L |
| Wine cooler gross capacity | 56 L |
| Refrigerating medium | R600a |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display placement | Inside |
| Adjustable feet | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | F |
| Annual energy consumption | 135 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.5 A |
| Width | 295 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 54 kg |
| Installation compartment width | 300 mm |
| Installation compartment depth | 580 mm |
| Installation compartment height (min) | 230 mm |
| Installation compartment height (max) | 890 mm |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £199.67 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.