2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff CL4TT11G0 N90
Built-In Coffee Machine, Grey
£2,099
Save £100
Was £2,199
Free Delivery
Spread the cost:
£174.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: CL4TT11G0
- Capacity (litres) - 2.4
- Premium 6.8 Full Touch TFT Display
- Coffee World
- Aroma Select - an aroma profile to match your defined palate
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 594 x 385
| Type | Built-In Coffee Machine |
| Brand | Neff |
| Model | CL4TT11G0 N90 |
| Also known as: | CL4TT11G0 |
| EAN: | 4242004263647 |
| Premium 6.8 Full Touch TFT Display - Easy to use and intuitive interface for maximum comfort and control | |
| Coffee World - brew international coffee specialties in the comfort of your own kitchen | |
| Aroma Select - an aroma profile to match your defined palate | |
| Auto Milk Clean - say goodbye to worry and work and hello to a clean system after every drink | |
| Home Connect - Discover smart home appliances that make everyday life easier |
| Appliance placement | Built-in |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 2.4 L |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 19 bar |
| Grinder type | Ceramic grinder |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Number of grinder settings | 6 |
| Coffee beans capacity | 500 g |
| Built-in milk frother | Yes |
| Milk tank | Yes |
| Milk tank capacity | 0.5 L |
| Adjustable milk quantity | Yes |
| Milk adding type | Pipe |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 70 - 150 mm |
| Water filter | Yes |
| Programmable | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Milk system cleaning program | Yes |
| Favorite program | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Pre brew aroma control | Yes |
| Multi beverage | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Tea making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Product colour | Grey |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Graphite-Grey |
| Display diagonal | 17.3 cm (6.8) |
| Display type | TFT |
| Removable water tank | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Removable brewing/infusion unit | Yes |
| Cord length | 1.7 m |
| Cups light | Yes |
| Drip/spout light | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Auto power off after (max) | 30 min |
| Width | 594 mm |
| Depth | 385 mm |
| Height | 455 mm |
| Weight | 18.7 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 400 mm |
| Installation compartment height (min) | 450 mm |
| Installation compartment height (max) | 452 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 540 mm |
| Brand specific technologies | Aroma Select, Auto Milk Clean, calc’nClean |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £699.67 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.