2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele DAPUR68W Stainless Steel and Glass
60cm Chimney Cooker Hood, A Rated
£856
Service that goes further
- Product code: DAPUR68Wssglass
- Extraction Rate (m³/h) - 650
- Extraction Type - Recirculating
- Efficient filtration- 10-ply stainless-steel grease filter
- Safe and easy to clean - Miele CleanCover
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815-1135 x 598 x 500
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Miele |
| Model | DAPUR68W Stainless Steel and Glass |
| Also known as: | DAPUR68Wssglass, DA PUR 68W ss+glass |
| EAN: | 4002515792971 |
| Efficient filtration- 10-ply stainless-steel grease filter | |
| Safe and easy to clean - Miele CleanCover | |
| Powerful 650 m3/h in Booster level | |
| Suitable for every home - for extraction or recirculation |
| Type of extraction | Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | A |
| Number of speeds | 3 |
| Boost position air extraction power | 650 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 47 dB |
| Noise level (medium speed) | 52 dB |
| Noise level (high speed) | 56 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Metal |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Charcoal |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Number of filter layers | 10 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 3 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 330 lx |
| Colour temperature | 3000 K |
| Lighting position | Back |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 47 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height (min) | 815 mm |
| Height (max) | 1135 mm |
| Height without chimney | 62 mm |
| Weight | 21 kg |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.