Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense DH3S902BW3
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: DH3S902BW3
- Capacity (kg) - 9
- A+++ Class
- Quick Dry 30'
- Auto Dry
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 640 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hisense |
| Model | DH3S902BW3 |
| EAN: | 6901101829610 |
| A+++ Class - As well as keeping your clothes spotlessly clean, this A-Class Energy Rated tumble dryer helps to minimise energy consumption, helping you save on your utility bills | |
| Quick Dry 30' - Enjoy dry clothes in just 30* minutes, saving you both time and energy. Whether it's a last-minute outfit change or the need to freshen up a load quickly, we've got you covered. *Suitable programme for drying three lightweight shirts | |
| Auto Dry - By using a high-precision sensor to monitor moisture and temperature levels, the tumble dryer adjusts drying time accordingly, saving time and energy whilst preventing heat damage to clothes. It's convenient, efficient and ensures your laundry is perfectly dried every time | |
| WiFi Connectivity - ConnectLife puts you in control, as the app has been designed to make your laundry routine seamless. Providing real-time information, you can effortlessly track the progress of your drying load from wherever you are. Whats more, you can even monitor your energy use to ensure you are not overpaying per cycle. Troubleshooting is also made easier, thanks to the e-manual as well as interactive guides to ensure you are always able to use your machine | |
| Refresh - Perfect for your lightly worn laundry which needs a refreshen up. In just 10 minutes, this programme circulates unheated air to effectively eliminate unpleasant odours. It's short duration and lack of heating make it exceptionally efficient, giving your clothes a quick refresh without compromising energy consumption | |
| Allergy Care - Say goodbye to sneezing fits and discomfort and embrace the crisp freshness as the Allergy Care programme not only ensures your clothes are impeccably clean but also goes the extra mile in removing allergens. The steam wash deeply penetrates the fibres, effectively eliminating bacteria and germs, preventing odours and protects your health and well-being | |
| Smart Link - Gone are the days of laundry being a chore. By linking up your appliances*, the washing machine simply duplicates the programme to the dryer through Wi-Fi, which results in the correct drying programme being chosen for your current load. Convenience at its finest!*Available on selected models | |
| Reversible Door - Customise your laundry set up effortlessly by choosing whether the door opens from the left or right, providing ultimate convenience and flexibility to suit your home environment |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left/right |
| Door colour | Black |
| Drum volume | 125 L |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class (old) | B |
| Drying programs | Baby care, Bedding, Cotton, Delicate/silk, Hygiene/anti-allergy, Quick, Refresh, Shirts, Sport, Synthetics, Wool |
| Cycle time | 228 min |
| Noise level | 64 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| On/off button | Yes |
| Apps supported | ConnectLife |
| Energy consumption | 1.64 kWh |
| Annual energy consumption | 194 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Power consumption (standby) | 0.45 W |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Hisense technologies (clothes care) | Allergy Care, Anti Crease, Auto Dry, Big LED Display, Child lock, ConnectLife app, Drum Light, Durable Inverter, Favourite, Inverter motor, Pause & Add, Quick Dry, Quick Dry (30min), Quick Dry 30', Self-Diagnostic, Smart Assist, Smart Link |
| Depth | 640 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 54 kg |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 58 kg |
| Energy efficiency class (old) | A+++ |
Auto Dry (TD3S)
Built-in high-precision sensor, precise monitoring of residual water rate and temperature, automatic adjustment of drying time can save time and energy, avoid excessive heat damage to clothing.
A+++ Energy Efficiency (TD3S)
3S dryer with R290 refrigerant has lower Global Warming Potential Index than R134a*.This means lower electricity bills, and a step toward helping with the environment.
Quick Dry (TD3S)
Hisenses Quick Dry 30 is a drying program that saves you both time and energy. Within just 30 minutes, you can get same and satisfying laundry results as regular drying programs*.
Allergy Care (TD3S)
The sanatisation drying uses high temperature hot air, which can remove 99.99% of Escherichia coli and Staphylococcus aureus without affecting the drying effect, leaving clothes dry and clean.
Refresh (TD3S)
Perfect for light worn laundry. The 10 minute program circulates unheated air in the dryer to remove unpleasant odors. The short duration coupled with the absence of heating makes this program incredibly efficient.
Loading
You've added an item to your basket.