2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch DWK85DK60B Series 2
80cm Chimney Cooker Hood, Black, A Rated
- Product code: DWK85DK60B
- Extraction Rate (m³/h) - 430
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Especially silent: maximum hood performance, minimum noise
- An impressive extraction rate of m3/h ensures this hood will have your kitchen odour free in no time
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 375 x 790 x 325
Energy
Rating
| Type | 80cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Bosch |
| Model | DWK85DK60B Series 2 |
| Also known as: | DWK85DK60B |
| EAN: | 4242005396290 |
| Especially silent: maximum hood performance, minimum noise | |
| An impressive extraction rate of m3/h ensures this hood will have your kitchen odour free in no time | |
| Intensive speed setting: removes strong kitchen odours quickly and effectively | |
| Intensive speed setting with reset: automatically resets the hood to normal speed setting | |
| LED Illumination: The energy-saving lighting provides bright and clear lighting for the hob area |
| Maximum extraction power | 430 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | E |
| Noise level | 60 dB |
| Maximum recirculating power | 445 m³/h |
| Boost position air extraction power | 550 m³/h |
| Boost position output recirculating power | 550 m³/h |
| Noise level (intensive speed) | 65 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 72 dB |
| Minimum distance from electric hob | 450 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Aluminium |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 3 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 127 lx |
| Colour temperature | 4000 K |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 43.8 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 223 W |
| Motor power | 220 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 4 A |
| Width | 790 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 375 mm |
| Weight | 11.7 kg |
| Appliance height exhaust air (min) | 690 mm |
| Appliance height recirculating (min) | 720 mm |
| Appliance height exhaust air (max) | 900 mm |
| Appliance height recirculating (max) | 975 mm |
Loading
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £133 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
You've added an item to your basket.