2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense E6432C
60cm Ceramic Hob, Black
£159
- Product code: E6432C
- 4 Zone Ceramic Hob
- Double ring zone for larger pot
- Touch controls positioned at the front, slight right
- Electrical Connection - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 54 x 600 x 510
| Type | Ceramic Hob |
| Brand | Hisense |
| Model | E6432C |
| EAN: | 3838782347672 |
| 4 Zone Ceramic Hob | |
| Double ring zone for larger pot | |
| Touch controls positioned at the front, slight right | |
| STOP & GO - Pause the hob and resume where you left off, up to 10 minutes later | |
| Soft Melt function to help you melt food like chocolate without burning it | |
| Residual heat indicators | |
| Child lock to prevent little fingers from altering the settings | |
| Automatic safety switch-off |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Ceramic |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Extra large |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 120/210 mm |
| Cooking zone 1 power | 2200 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 4 power | 1200 W |
| Warming zone | Yes |
| Number of warming zones | 5 |
| Warming zone shape | Round |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Control panel colour | Black |
| Pan support material | Glass |
| Boost function | Yes |
| Number of boosters | 4 |
| Number of power levels | 9 |
| Keep warm function | Yes |
| Stop & Go function | Yes |
| Quick start | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Residual time indicator | Yes |
| Auto-off timer cooks food safely | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 6400 W |
| Connected load (gas) | 0 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 0 A |
| On/off switch | Yes |
| Width | 600 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 54 mm |
| Weight | 7.7 g |
| Height under worktop | 50 mm |
| Cord length | 0 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment depth (min) | 490 mm |
| Installation compartment depth (max) | 492 mm |
| Installation compartment height | 77 mm |
| Package width | 715 mm |
| Package depth | 640 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 8.2 g |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.