Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr Fe1414
Under Counter Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FE1414
- Net Capacity - 107 Litres
- SmartFrost
- FrostProtect
- SuperFrost
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 550 x 607
Energy
Rating
| Type | Under Counter Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | Fe1414 |
| Also known as: | FE1414 |
| EAN: | 4016803149477 |
| SmartFrost | |
| FrostProtect | |
| SuperFrost | |
| 4 Freezer Drawers | |
| VarioSpace Freezer Drawers |
| Product type | Mini freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Handle colour | White |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | On door |
| Housing material | Steel |
| Freezer net capacity | 107 L |
| Freezing capacity | 5.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12.5 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer temperature (min) | -16 °C |
| Freezer temperature (max) | -28 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Child lock | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 172 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy usage | 0.471 kWh/24h |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.3 A |
| Width | 550 mm |
| Depth | 607 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 35.9 kg |
| Package width | 567 mm |
| Package depth | 711 mm |
| Package height | 911 mm |
| Package weight | 38.5 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | FrostProtect, SabbathMode, SuperFrost, VarioSpace |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.