10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier H4MWID29G6NQB
Built-In Combination Microwave Oven with Air Fryer Function, Black
Retail Price
£849
Free Delivery
Spread the cost:
£70.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 38900758
- Capacity (Usable Litres) - 44
- Power Output - 900 W
- Bionic Flexibility
- Bionic Precision: Power tailored to each recipe
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 595 x 555
| Type | Built-In Combination Microwave Oven with Air Fryer Function |
| Brand | Haier |
| Model | H4MWID29G6NQB |
| Also known as: | 38900758 |
| EAN: | 8059019086712 |
| BIONIC FLEXIBILITY: Unity is strength - Experience the future of cooking? Its easy, with the innovative Combi function. For those moments when time is not on your side, there is no need to compromise on results. The combined functionality of a microwave and an oven means you get excellent results: prepare gourmet meals with ease, explore a world of flavors, and elevate your culinary skills | |
| BIONIC PRECISION: Power tailored to each recipe - Defrosting, simmering or high temperature cooking: whatever your need, Inverter Technology provides you with the perfect power for every need. So your food will always be heated evenly and cooking will be perfectly uniform | |
| BIONIC INTELLIGENCE: Maximum control, even from afar - With the power of connectivity and the features of the hOn app, you can control your ID Series combi microwave, and its cooking settings, remotely. But not only that: because you can also receive notifications and alerts and access a variety of preset programs and recipes | |
| BIONIC PRECISION: Perfect cooking without doubts - Perfect cooking for all your dishes? With Wired Probe you are sure to always achieve the desired cooking. It'll take care of giving you all the information you need, allowing you to say goodbye to overcooked or undercooked dishes | |
| BIONIC FLEXIBILITY: More than what you expect - Compact yet spacious. All ID Series combi microwaves are designed with an impressive 44-liter cavity, so you can enjoy the luxury of having a large cooking area for all your dishes. But also, with an unmistakably stylish design | |
| Tasty, crispy, and above all, healthy fried food - The performance of the ID Series combi microwaves exceeds imagination. In fact, thanks the Air Fry function, they are perfectly capable of frying your food in a healthy and tasty way. But that's not all: you can also explore a whole world of culinary possibilities, from baking cookies with a perfect crunch to roasting vegetables with a delightful char | |
| One treatment, many advantages - There are innovations that multiply their effectiveness and become indispensable. The special enamel that covers the cavity of your combi microwave allows effortless cleaning, perfect distribution of heat and maximum non-stick and superior longevity | |
| Perfect defrosting - ID Series combi microwaves allow you to defrost food quickly and efficiently thanks to the very convenient Defrost Program, choosing whether to do it by weight or time | |
| The flavor that was missing - Making fresh yogurt, the way you like it and at home, is super easy thanks to the Yogurt function. Using it is simple, extremely intuitive, and you dont even need specialized equipment |
| Appliance placement | Built-in |
| Product type | Combination microwave |
| Interior capacity | 44 L |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Inverter technology | Yes |
| Grill power | 2500 W |
| Number of power levels | 6 |
| Door colour | Black |
| Interior material | Enamel |
| Apps supported | hOn |
| Grill | Yes |
| AC input voltage | 220-230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 555 mm |
| Height | 455 mm |
| Weight | 35.9 kg |
| Total packaging weight | 38 kg |
| Haier technologies (cooking) | Touch Control, hOn app |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 650 mm |
| Package height | 530 mm |
| Package weight | 38 kg |
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £283 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £170 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.