2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense HI6442BSCE
59cm Induction Hob, Black
£279
Save £50
Was £329
- Product code: HI6442BSCE
- 4 Zone Induction Hob
- AreaFlex
- Rapid Boil - Need a boost of heat, use Rapid Boil
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 53 x 590 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Hisense |
| Model | HI6442BSCE |
| EAN: | 3838782836770 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| 4 Zone Induction Hob - Induction Provides Direct Heat, Ensuring Speedy And Efficient Cooking. Dont Worry About Accidental Spills And Splashes, As The Surface Is Easy To Clean | |
| Areaflex - With Areaflex You're No Longer Limited To Standard-Sized Cooking Zones; Simply Connect Two Zones Together, Creating Ultimate Cooking Flexibility, Giving You The Ability To Accommodate Larger Pots And Pans | |
| Rapid Boil - Need A Boost Of Heat, Use Rapid Boil. This Setting Is Not Just Great For Boiling Pasta, It's Ideal For Searing Steaks And Flash Frying Seafood. After Being Activated For 5 Minutes, The Temperature Will Automatically Reduce Back To A Low Simmer | |
| Intuitive Slider Control - Take Control Over Every Cooking Zone With 4 Individual Sliders For Intuitive, Precise And Effortless Control. No More Guessing, Only Perfect Temperature With Every Touch | |
| Heat Shift - Say Goodbye To The Limitations Of Traditional Cooking Methods And Embrace A Seamless Transition Between Various Cooking Tasks. With Heat Shift, You Can Effortlessly Move Pots And Adjust Settings Across Multiple Zones While Ensuring Consistent Cooking Conditions Throughout | |
| Timer - Have Full Control Whilst Cooking, Thanks To The Integrated Timer. The Final Audible Signal Will Alert To Make You Aware The Hob Is Automatically Turning Off, Ready For Your Meal To Be Served | |
| Residual Heat Indicators - As Well As Making You Aware That The Hob Surfaces Are Visually Producing Heat, Alternatively Use For Keeping Food Warm Whilst They Are Cooling Down | |
| Easy Clean Surface - The Easy Clean Surface Ensures You Can Simply Wipe Away Any Accidental Spills And Splashes With Ease, Keeping Your Hob Looking Like New | |
| Child Lock -When Your Pots Are Simmering Away, Don't Worry If You Have Younger Children Hanging Around In The Kitchen, As The Child Lock Feature Will Ensure No Accidental Changes |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 590 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 size (W x D) | 185 x 210 mm |
| Cooking zone 1 boost | 2200 W |
| Cooking zone 1 double boost | 3300 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 size (W x D) | 185 x 210 mm |
| Cooking zone 2 power | 2200 W |
| Cooking zone 2 boost | 3300 W |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 size (W x D) | 185 x 210 mm |
| Cooking zone 3 power | 2200 W |
| Cooking zone 3 boost | 3300 W |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 size (W x D) | 185 x 210 mm |
| Cooking zone 4 power | 2200 W |
| Cooking zone 4 boost | 3300 W |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Combi zone | Yes |
| Boost function | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| Connected load (gas) | 0 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power plug type | Hard Wired |
| Hisense technologies (cooking) | AreaFlex, Child lock, Easy Clean, Heat Shift, Intuitive Slider Control, Keep Warm Function, Pan Detection, Rapid boil, Residual Heat Indicators |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 9.9 kg |
| Cord length | 1.2 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth (min) | 480 mm |
| Installation compartment height | 30 mm |
| Package width | 692 mm |
| Package depth | 635 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package weight | 11.6 kg |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.