10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HOUS518EWK
Static Built-In Freezer, Sliding Hinge, E Rated
Service that goes further
- Product code: 37900593
- Net Capacity - 204 Litres
- To perfectly store big amount of food
- Upright
- E Class
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1769 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Static Built-In Freezer |
| Brand | Hoover |
| Model | HOUS518EWK |
| Also known as: | 37900593 |
| EAN: | 8059019079363 |
| To perfectly store big amount of food |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Freezer drawers quantity | 6 |
| Shelves material | Plastic |
| Freezer net capacity | 204 L |
| Freezing capacity | 9.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -16 - -24 °C |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 190 kWh |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1769 mm |
| Depth without handle | 545 mm |
| Weight | 34 kg |
| Package width | 573 mm |
| Package depth | 573 mm |
| Package height | 1840 mm |
| Package weight | 59 kg |
| Country of origin | China |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.