Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HSW79F18CIMM(UK)
American Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 34005334
- Net Capacity - Fridge 391 Litres/Freezer 210 Litres
- Daylight LED
- Plumbed in water dispenser
- Humidity control for fresher food
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 905 x 726
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | HSW79F18CIMM(UK) |
| Also known as: | 34005334 |
| EAN: | 6901018088209 |
| Daylight LED | |
| Plumbed in water dispenser | |
| Humidity control for fresher food | |
| Total No Frost Technology | |
| Multi Air Flow | |
| Inverter Compressor |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Shelf finish type | Silver frame |
| Door balconies material | Plastic |
| Total net capacity | 601 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 35 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Fridge net capacity | 391 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 5 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 2 |
| Bottle rack | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 210 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 5 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer door balconies | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 214 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.8 A |
| Width | 905 mm |
| Depth | 726 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 10 kg |
| Package width | 967 mm |
| Package depth | 780 mm |
| Package height | 1882 mm |
| Package weight | 11 kg |
Enjoy the unique surround lighting system
Haiers Daylight LED system illuminates the contents of your fridge so every corner of every shelf is visible, from front to back, at all times. This makes finding food items easier than ever before, those that are used less often. The brighter light also makes restocking and organising your fridge an easier task thanks to the vastly improved visibility. And while the LED lights up the inside of the refrigerator, it remains soft and friendly on the eyes thanks to the a clever progressive lighting system.
Fresh water in an instant
The automatic external water dispenser directly plumbed in provides clean water whenever you want. You can get cold drinks in an instant!
Keeps your fruit and vegetables fresher two times longer*
Haiers practical Humidity Zone keeps your fruit and vegetables fresher two times longer*. This happens thanks to HCS (Humidity Control System) Technology, a plant fiber membrane that can keep moisture at 90% and automatically manages the right humidity. This avoids any condensed water inside the drawer. By keeping the humidity within the compartment at 90%, it still allows cool air to circulate, so you store your groceries and also maintain their nutritional content for longer. *as certified by VDE N ID.40046454
Anticipate your freshness needs
In the Haiers smart home, tailor-made solutions provide best life experience for end-users, creating a cool and rich experience in your smart living room and kitchen. The hOn APP makes the customer experience a brand new set of opportunities to unleash an infinite set of interactions between the customer and the product, and within the device and the entire product range. Thanks to hOn app, Artificial Intelligence and wifi connectivity, Haier offers innovative functions that anticipate your need for freshness.
Innovative technology for effortless maintenance
Haiers highly innovative Total No Frost technology cleverly prevents the formation of frost in your freeze protecting your frozen foods and preventing unnecessary energy loss. Now youll never have to defrost your freezer again. Maintaining your freezer has never been so easy!
A breath of freshness
Multi Air Flow is a system that distributes cold air in the fridge thanks to the multi-airduct positioned in the back No Frost column. This keeps the temperature constant and guarantees a perfect and longer preservation of your food.
Quietly efficient for quicker cooling
The superior engineering that has gone into developing Haiers inverter refrigerator compressors means that vibrations are significantly reduced during their operation, so theyre less noisy, while still delivering outstanding energy efficiency and super-fast cooling.
Loading
You've added an item to your basket.