2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr ICNd5603
No Frost Integrated Fridge Freezer, Fixed Hinge, 70/30, D Rated
Retail Price
£900
Free Delivery
Spread the cost:
£75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 7-28 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.39 p/m
Flexible Finance Options
£75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: ICND5603
- Net Capacity - Fridge 215 Litres/Freezer 70 Litres
- VarioSpace
- PowerCooling system
- SuperSilent
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1938 x 559 x 546
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | ICNd5603 |
| Also known as: | ICND5603 |
| EAN: | 4016803137375 |
| VarioSpace | |
| PowerCooling system | |
| SuperSilent | |
| LED ceiling lighting | |
| Convenient height adjustment for glass shelves | |
| EasyFresh with integrated drawer runner | |
| EnergySaver | |
| SuperFrost | |
| Display lock | |
| PartyMode | |
| HolidayMode | |
| SuperCool | |
| BottleTimer | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| Bottle shelf | |
| FreshAir activated charcoal filter | |
| Egg tray | |
| Replaceable door seal | |
| Dishwasher-safe features |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Child lock | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Housing material | Steel |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Total net capacity | 284 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 33 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Air filter | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Number of temperature zones | 2 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 215 L |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 4 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Can rack | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 9 °C |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 70 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer temperature (min) | -26 °C |
| Freezer temperature rise (max) | -15 °C/h |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 180 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 80 |
| Connected load | 183 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Energy usage | 0.493 kWh/24h |
| Power plug type | Type C |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1938 mm |
| Weight | 64.3 kg |
| Installation compartment width | 570 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 1940 mm |
| Installation compartment height (max) | 1950 mm |
| Liebherr technologies (food storage) | Bottle Timer, Door Alarm, DuoCooling, EasyFresh, NightMode, No frost system, PartyMode, PowerCooling, SabbathMode, SmartDevice-ready, SuperCool, SuperFrost, SuperSilent, VarioSpace |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1996 mm |
| Package weight | 68.2 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to home.liebherr.com/en/gbr/service/guarantee-registration-gb/guarantee-registration-gb.html.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.