10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko KA52NEK
Gas Cooker with High Level Grill, Black, A Rated
Service that goes further
- Product code: KA52NEK
- Capacity (Usable Litres) - 61
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1460 x 500 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Gas Cooker with High Level Grill |
| Brand | Beko |
| Model | KA52NEK |
| EAN: | 5023790044080 |
| Four-burner Gas Hob | |
| Flame Safety Device |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Handle colour | Black |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Certification | PEN30 |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 1 power | 2900 W |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 power | 2000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 2000 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Enamelled |
| Adjustable heat settings | Yes |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Hob power source | Gas |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Gas |
| Oven net capacity | 61 L |
| Oven position | Bottom |
| Oven power | 2500 W |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Oven cooking method | Static |
| Static cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate grill |
| Oven 2 grill power | 2500 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.53 kWh |
| Connected load (gas) | 12900 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (conventional) | 5 MJ |
| Minimum fuse protection | 13 A |
| Gas conversion kit | Yes |
| Gas conversion kit type | LPG conversion kit |
| Width | 500 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1460 mm |
| Weight | 51.1 kg |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 1120 mm |
| Package weight | 56.2 kg |
| Compliance certificates | CE |
Four-burner Gas Hob
Perfect for your everyday cooking needs, this flexible four-burner gas hob offers three different burner sizes: a rapid burner for boiling pasta, a simmer burner for gently cooking soup, and two regular-sized burners for everything in between, allowing you to cook multiple dishes at once.
Flame Safety Device
Giving you one less thing to worry about, the hob's built-in flame safety device will automatically cut off the gas supply if the flame goes out.
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.