Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff KB7962SE0 N50
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: KB7962SE0
- Net Capacity - Fridge 285 Litres/Freezer 98 Litres
- Fresh Safe 1 - Ideal storage for fruit and veg, fish and meat.
- Our safety glass shelves happily shoulder generous loads of delicacies in your fridge
- Fresh Safe 1 - A flexible fridge drawer for your fruit and veg.
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1935 x 691 x 548
Energy
Rating
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Neff |
| Model | KB7962SE0 N50 |
| Also known as: | KB7962SE0 |
| EAN: | 4242004274018 |
| Fresh Safe 1 <0C> - Ideal storage for fruit and veg, fish and meat. | |
| Our safety glass shelves happily shoulder generous loads of delicacies in your fridge | |
| Fresh Safe 1 - A flexible fridge drawer for your fruit and veg. | |
| Adjustable Glass Shelves - Height adjustable shelves create the space you need for inspiring dishes in your fridge | |
| Flex Door Storage - Extra space for your bottles. |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Fridge net capacity | 285 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 98 L |
| Freezing capacity | 9.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Apps supported | Home Connect |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 256 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 691 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 1935 mm |
| Weight | 67.5 kg |
| Installation compartment width | 710 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 1940 mm |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.